Obraz jako poděkování. Ve Skotsku vystavují obraz Oskara Kokoschky, který zemi darovala československá exilová vláda
Obraz Zrání od Oskara Kokoschky je zpravidla uložen v depozitáři nebo cestuje po výstavách po světě. Teď ho výjimečně až do konce září vystavuje Skotská národní galerie. Dílo rakouského expresionistického malíře s českými kořeny darovala Skotsku v roce 1942 československá exilová vláda jako výraz díků za vřelé přijetí, kterého se tam dostalo našim vojáků během 2. světové války. Obraz vystavili v Edinburghu u příležitosti 80. výročí jejího konce.
„Tady je – Zrání od Oskara Kokoschky,“ ukazuje hlavní kurátorka skotské Národní galerie Patricia Allerstonová. „Do angličtiny se název obtížně překládá – možná jako dospívání, na obraze je mladá dívka, nebo období před sklizní. Proto jsme zvolili název Léto, protože je to tak nejednoznačné. Český název je oproti zvyklostem na prvním místě a až potom anglický překlad.“
To, že československá exilová vláda věnovala Skotům právě dílo expresionisty Oskara Kokoschky, je velmi symbolické. Syn českého otce se před sílícím nacismem uchýlil v roce 1934 do Prahy, kde dokonce přijal československé občanství. Jako tehdy už významný umělec namaloval portrét prezidenta Masaryka. Po Mnichovu uprchl do Británie.
„Mohl si s sebou vzít jen pět liber a jedno plátno. A to je tento obraz. Jak napsal v dopise, důvod, proč si ho vybral, byl prostý – je to relativně malé plátno,“ vysvětluje kurátorka. „Původně se obraz jmenoval Koupající se dívka, až tady v Británii ho přepracoval. Je to zářivý letní obraz plný života. Jeho celá atmosféra je v protikladu k situaci, která tehdy panovala v Evropě.“
Náhradní domov
Obraz věnovala Skotsku exilová vláda v roce 1942 za pomoc československým vojákům. Nejprve reverend skotské církve Robert Smith a poskytoval prostřednictvím své nadace pomoc uprchlíkům, kteří utíkali před nacismem.
Čtěte také
Později stál tento muž spolu s Lumírem Soukupem, budoucím tajemníkem Jana Masaryka, u zrodu Skotsko-československého domu, kam se jezdili vojáci rekreovat.
„Stýskalo se jim po domově, neměli tady svoji rodinu a často ani nevěděli, co se s jejich rodinami v Československu děje,“ popisuje honorární konzulka Veronika McLeodová, jak vznikl nápad propojit je se skotskými rodinami, aby je pozvaly domů na Vánoce, dopisovaly si s nimi nebo jim třeba posílaly praktické dárky.
Obraz Oskara Kokoschky je zpravidla vystaven ve skotské Galerii moderního umění a často také cestuje po světě, od Tokia po Prahu. Do skotské Národní galerie se na pár měsíců vrátil po více než 80 letech jako připomínka výročí konce druhé světové války, která Čechoslováky a Skoty spojila.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Boj o Oscara? Jako země na to nejsme připravení. Je tady hodně prostoru pro zlepšení, myslí si Mádl
-
Dětské tábory nebo povodně v Texasu. ‚I proto vydat výstrahu nebyla chyba,‘ říká hydrometeorolog Rieder
-
AUDIO: Jak podporovat kulturu u nás? Poslechněte si politickou debatu v rámci projektu Česko 2025
-
Pořadatelé zrušili letošní ročník festivalu Rubicon. U Bratislavy měl vystoupit americký rapper Kanye West