Nebýt transfuze přímo v terénu, motorkář Tomáš už by nežil. Na světě je díky vrtulníku královéhradeckých záchranářů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zásobu plné krve mají záchranáři na palubě vrtulníku

Jako první v Česku a teprve třetí v Evropě vozí na palubě vrtulníku královéhradečtí záchranáři zásoby plnohodnotné krve. V terénu ji můžou okamžitě podat těžce zraněným lidem. Je to vylepšení projektu RABBIT zdravotnické záchranné služby a hradecké fakultní nemocnice. Poslední dva roky měli lékaři ve vrtulníku krevní přípravky, které pomohly zachránit několik životů.

 „Nehoda na motorce, špatně zvládnutá zatáčka ve svodidlech, tepenné krvácení z pánve,“ popisuje svůj úraz s pokorou v hlase u své nové motorky Tomáš Matoušek. Před dvěma lety byl vůbec prvním z 60 pacientů, kterým lékaři v terénu krevní plazmu a červené krvinky dali. I díky tomu žije a nemá žádné trvalé následky.

„Masivní ztráta krve. Naštěstí byl vrtulník ve vzduchu, naštěstí začal tento projekt a dnes můžu stát tady – mohl jsem znovu přijet na motorce a poučit se ze svých chyb,“ nešetří chválou na adresu záchranářů motorkář.

Větší šance na přežití

Teď je celý projekt RABBIT ještě dál. Nyní už je na palubě žlutého vrtulníku s označením Kryštof 6 plnohodnotná krev. Kromě hradecké záchranky ji v Evropě takto záchranáři využívají jen na několika základnách v Norsku a Švédsku.

„Pořád nám chyběli další velice důležité součástí krve, především krevní destičky a faktory krevního srážení. Ty jsou velmi důležité pro to, aby se u pacienta krvácení spontánně zastavovalo a nerozvíjel se šokový stav, na který může ve výsledku zamřít,“ říká vedoucí lékař hradecké letecké záchranky Anatolij Truhlář.

Transfuzi v terénu on a jeho kolegové podávají lidem s těmi nejtěžšími úrazy, například při autonehodách, kdy má pacient zlomenou pánev nebo stehenní kost.

Zásoby plné krve v hradeckém vrtulníku záchranářů

„U těchto pacientů je prokázáno, že pokud léčbu pomocí masívního transfuzního protokolu zahájíme do 30 minut po úrazu, je šance na přežití vyšší, než když se s tím čeká do předání v nemocnici,“ vysvětluje.

Čím dříve, tím lépe

Vrtulník startující odsud z hradeckého heliportu má akční rádius také v Pardubickém kraji. Pacienti s nejtěžšími úrazy v naprosté většině končí na oddělení urgentní medicíny královéhradecké fakultní nemocnice.

„Když člověk ztrácí krev při masivním krvácení, je důležité kromě zástavy krvácení navrátit mu i objem toho, co ztratil. Čili čím dříve to udělám, tím lépe pro pacienta. Vždycky je lepší vymačkaný pomeranč, než když si vezmu prášek na pomeranč a do toho naleju vodu,“ přibližuje pro laiky vedoucí lékař oddělení Jaromír Kočí.

Zásoby čerstvé krve si každé ráno posádka vrtulníku vyzvedává na transfuzním oddělení hradecké fakultní nemocnice.

Spustit audio
autoři: Ondřej Vaňura , prh

Odebírat podcast

Související