NASA zkouší odvrátit kolizi Země s asteroidem. Dokáže lidstvo v budoucnu předejít možné katastrofě?

Americká NASA zahájila zkoušku takzvané planetární obrany. Ze základny v Kalifornii odstartovala mise s cílem otestovat schopnost lidstva vychýlit z dráhy vesmírné těleso, a tím případně někdy v budoucnu odvrátit nebezpečí pro celou planetu Zemi.

Cílem mise je malý měsíc Dimorphos, který má v průměru asi 160 metrů a obíhá kolem drobné planetky Didymos. Ta samotná je jen o něco větší, měří v průměru 780 metrů. Díky podobné velikosti je to taková dvojplanetka.

Mise DART – malá čtvercová krabice se dvěma solárními panely – by měla Dimorphos zasáhnout rychlostí 6,6 kilometru za sekundu, vychýlit ho z jeho dráhy a tím fakticky upravit dráhu obou těles.

Rychlost se má změnit o půl milimetru za minutu, i to ale v důsledku může znamenat důležitou a pozorovatelnou odchylku. Dvojplanetka je vzdálená 11 milionů kilometrů od Země.

Ke střetu dojde příští rok 

Na místo určení by raketa Falcon 9 měla dorazit za necelý rok. Měsíc Dimorphos by měla mise zasáhnout 6. října 2022. V tu chvíli taky začne další část mise, pozorování následků střetu. Jestli se podařilo planetku zasáhnout a jak moc to ovlivnilo jeho dráhu, to se bude sledovat nejenom ze Země.

 „K asteroidu ještě příští rok vyrazí druhá evropská sonda Hera, která se pak usadí na jeho oběžné dráze a bude zkoumat vlastní asteroid, jeho složení, místo dopadu,“ odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně.

autor: prh
Spustit audio

Související