Další krok k prozkoumání života na Marsu: americká NASA vyslala vozítko Perseverance

Americká Sonda Perseverance je na Marsu. Vozítko, které má povrchu rudé planety v následujících letech pátrat po životě, úspěšně dosedlo do kráteru Jezero. Na povrch jej dostal automatizovaný přistávací systém.

Přistání se povede pouze čtyřiceti procentům podobných misí. Největší výzvou je pro vědce atmosféra Marsu: „Je velmi tenká, asi jedno procento pozemské atmosféry. To je tak akorát, aby se sonda při příletu pořádně zahřála, ale ne dost, aby se zpomalila. Takže velmi náročné,“ vysvětlila Lori Glazeová z NASA.

Při náročném zpomalení a za vysoké teploty se musí v přesnou dobu rozevřít padák nebo oddělit tepelný štít. To vše trvá sedm minut, kterým experti někdy říkají také sedm minut hrůzy.

Voda, horniny, vzduch

Vozítko přistálo v kráteru nazvaném Jezero. Automatický systém zbrzdil sondu z rychlosti 20 tisíc kilometrů za hodinu. Padák a brzdné rakety zařídily, že se vozítko zastavilo pár metrů nad zemí a odtud ho spustil na povrch takzvaný vzdušný jeřáb.

Sonda už poslala první fotky, což je podle Jana Spratka z pražského Planetária dobré znamení. „Je to povrch rudé planety s pár detaily – několika vystouplými kameny, kdy můžeme odlišit, že plocha, kde sonda Perseverance přistála, je opravdu celkem rovná, čili bezpečné místo na přistání.“

První let na jiné planetě

 Před 3,5 miliardami let, kdy bylo na Marsu tepleji, tam byla voda, a tak tam teoreticky mohly žít mikroby: „Pokud někdy život na Marsu byl, tak by právě tady byly stopy. Je to naše nejlepší šance,“ myslí si Glazeová.

Perseverance bude taky sbírat vzorky hornin, které by měly příští mise dopravit k analýze na Zemi. Vozítko o velikosti SUV veze i miniaturní helikoptéru, která by měla provést první lidmi kontrolovaný let na jiné planetě, nebo zařízení pro přeměnu oxidu uhličitého na kyslík.

autoři: Ondřej Klapal ,
Spustit audio

Související