Magazín Experiment: Jak funguje simulátor nezralého novorozence? A najdou vědci na Antarktidě virus ptačí chřipky?

11. leden 2025

  • 00:00 témata magazínu
  • 00:30 simulátor nedonošeného novorozence Paul
  • 04:20 rozhovor s Richardem Plavkou
  • 07:25 výzkum ptačí chřipky na Antarktidě
  • 09:20 testování AI
  • 13:20 rozhovor s Michalem Pěchoučkem
  • 18:25 vesmírná mise LUGO

S výukou zdravotnic a zdravotníků v porodnici U Apolináře nově pomáhá unikátní simulátor nedonošeného novorozence. Je to kluk jménem Paul a odpovídá velikosti miminka narozeného v 27. týdnu těhotenství, tedy o 13 týdnů před řádným termínem – v době, kdy organismus čelí extrémně vysokému riziku život ohrožujících komplikací.

Lékařka Tereza Lamberská mi ukazuje věrný simulátor novorozence, který má pouhých 35 centimetrů a 1100 gramů. Ozývá se slabý pláč a miminko začíná trochu modrat.

Paul měří pouhých 35 centimetrů a 1100 gramů, což odpovídá dítěti narozenému ve 27. týdnu těhotenství

„Novorozenec sice zmodral, ale spontánně dýchá – můžeme hezky vidět, že se mu zvedá hrudníček, umí to hezky napodobit. Kdybyste si vzala fonendoskop, tak byste slyšela, že dýchá plícemi, ale ozvy jsou takové zastřené,“ popisuje lékařka situaci, kdy nám děťátko právě naprosto věrohodně předvádí, že má nízkou hladinu kyslíku v krvi.

„Miminko je anatomicky věrný model, a to i těmi funkcemi. Takže dokáže předvádět různé patologické, chorobné stavy nebo situace, kdy potřebuje pomoci, tak jako to dělá opravdové miminko. A my se to tady můžeme celkem bezpečně naučit – natrénovat si, jak v takových stavech postupovat,“ vysvětluje Tereza Lamberská.

Od pláče po enterokolitidu

Anatomicky přesná kopie dětského hrtanu lékařům navíc umožňuje trénovat například zavádění intubační trubice do průdušnice. Paul má taky hmatný pulz na pupečníku a na končetinách.

Čtěte také

„Miminko umí různé fyziologické funkce, ať už je to pláč, dýchání, srdeční ozvy… můžeme poslouchat plíce, můžeme slyšet různé zvukové fenomény. Umí nám předvést například sníženou saturaci krve kyslíkem, tedy zmodrání,“ vyjmenovává lékařka a pokračuje:

„Může nám předvést i chorobné stavy jako šelest na srdíčku, v případě nějakých srdečních vad. Může nám předvést komplikaci častou u nezralých novorozenců, což je nekrotizující enterokolitida, kdy se bříško nafoukne – dojde k poruše funkce trávicího systému. To je velmi závažná komplikace, kterou se díky tomu můžeme taky učit řešit v akutní situaci.“

Paul je unikátní taky tím, že je napojený na monitorovací systém, který v reálném čase zobrazuje formou 3D animací všechny činnosti prováděné zdravotním personálem. Lékař či lékařka si tak dokáže jednoduše zkontrolovat jeho aktuální stav.

Česko se bude učit u Paula

Simulátor do porodnice pořídilo občanské sdružení Nedoklubko. Jeho ředitelka Lucie Žáčková sama porodila předčasně dceru, která byla ještě o něco menší než Paul.

Paul je unikátní i tím, že je napojený na monitorovací systém, který v reálném čase zobrazuje formou 3D animací všechny činnosti prováděné zdravotníkem

„Když to řeknu za nás jako za maminky předčasně narozených dětí, nám v Nedoklubku dává projekt velký smysl právě v tom, že se ty úkony, kritické stavy, dají trénovat na takhle vysoce sofistikované figuríně. A když už se jde k našim miminkům, je to na první dobrou,“ říká.

Paula teď v Česku najdeme jen v porodnici U Apolináře, s výukou by měl ale pomoct napříč republikou. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze totiž připravuje výukový kurz, kterého se bude moct zúčastnit zdravotní personál z celého Česka.

„Teď přichází druhá fáze projektu, což bude školení celého týmu, který bude dále výuku provádět. Bude to taky rekonstrukce a vybavení simulační místnosti, kde bude výuka probíhat, a potom v další fázi projektu budeme oslovovat pracoviště a univerzity a další subjekty, které by nám sem posílali zájemce a zájemkyně o studium a výuku,“ přibližuje Lucie Žáčková.

V Česku se denně narodí zhruba dvacet nedonošených dětí. Předčasný porod je přitom jednou z největších komplikací v porodnictví.

Čtěte také

Zůstal u jižního pólu ještě původní, nezmutovaný virus ptačí chřipky? A proč ho tam jede český vědecký tým hledat? Je na dohled chvíle, kdy bude umělá inteligence umět odpovědět smysluplně na každou otázku? A jak vypadá zákulisí přípravy vesmírné mise? 

Poslechněte si celý Magazín Experiment. 

autoři: Karolína Burdová , and
Spustit audio

Související