Do dvou let nevíte jistě, jestli budou zdravé, popisuje matka předčasně narozených dvojčat. Dnes pomáhá dalším rodičům
Haně Píšové se před jedenácti lety předčasně narodila dvojčata. Lékaři jí mnoho šancí nedávali, prožívala období totální beznaděje. Dnes má dva zdravé potomky, a aby pomohla rodičům v podobné situaci, založila Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. S čím se na začátku potýkala jako matka? A jak dnes se svou nadací pomáhá?
Když se vaše děti narodily, vážily okolo 700 gramů a lékaři jim nedávali naději na přežití. Jak se s tím člověk vyrovnává?
Než jsem otěhotněla, byli jsme s mužem úspěšní manažeři, mladá nadějná generace. Moment, kdy se vám něco takového stane a vy to nemůžete ovlivnit, je obrovský šok. Zastaví vás to na místě, cítíte totální beznaděj: jste odkázáni na pomoc někoho jiného, navíc s nejistým výsledkem. Teprve okolo druhého roku dítěte se dá s velkou pravděpodobností říct, zda je zdravé. Do té doby se mohou projevit úskalí a problémy. Na začátku jsem nevěřila, že to bude mít dobrý konec.
Které chvíle byly nejtěžší?
Nejhorší byl týden na roomingu, kde se sžíváte s dětmi, učíte se jejich režim. Naše ležely 4,5 měsíce v inkubátoru a pak nadešel týden, kdy jsem byla s nimi. Každé tři hodiny je budí, sondují, krmí a přebalují, dítě má předurčený rytmus. Měla jsem depresi, že to nedám, nezvládnu to. Styděla jsem se nechat je sestřičkám. A pak ten strach, když jsem si je nesla domů. Najednou jsem nevěděla, jak jim dávkovat výživu, jak umělé mléko...
Rok a půl jsem cvičila Vojtovu metodu. Osmkrát denně, s každým dítětem čtyřikrát.
Hana Píšová
Kdy jste dospěli k jistotě, že máte zdravé děti?
Už během prvního roku jsme viděli, že se všechno ubírá dobrým směrem. Můj táta je dětský pedagog a psycholog a podroboval naše děti přísnému zkoumání. Rok a půl jsem cvičila Vojtovu metodu, na to jsem kladla velký důraz. Osmkrát denně, s každým čtyřikrát. Prakticky jsem nemohla dělat nic jiného. Jsem zastáncem toho, že to je jediná věc, kterou můžete do prvního roku věku pro dítě udělat. To, že jede v hezkém kočárku nebo má pěknou čepičku je sice hezké, ale pro zdravý vývoj je první rok strašně důležitý.
Čtěte také
Také proto vznikl váš fond. Jakou pomoc rodinám nabízíte?
Reflektujeme konkrétní požadavky rodiny v začátku, kdy je miminko v inkubátoru, často i několik měsíců. Snažíme se proplácet dopravu, aby maminky byly s dětmi v každodenním kontaktu. Když je maminka doma a začne řešit výživu nebo má dítě zdravotní handicap, hradíme speciální pomůcky, rehabilitace a terapie i pro rodiče. To je častá věc u pečujících rodin, na kterou by se nemělo zapomínat: lidé jsou pod obrovským psychickým tlakem, snažíme se hradit jim psychoterapie. Musí být silní, aby se postarali o své děti.
Proč podobné zkušenosti rozdělují manželství? A jak funguje spolupráce fondu s rodinami? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Na předčasný porod se připravit nedá, měla jsem výčitky, vzpomíná šéfka spolku Nedoklubko
Lucie Žáčková sama zažila předčasný porod, dnes jako ředitelka neziskové organizace Nedoklubko pomáhá rodinám, kterým se stalo to samé.
-
Jakou cestu ušla česká neonatologie a co má ještě před sebou?
Rozhovor s Milošem Černým, primářem neonatologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Fakultní nemocnice v Motole
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.