Rozdělení jsme méně, než se zdá. Základní hodnoty máme podobné, míní organizátor Koncertu pro budoucnost

7. listopad 2024

Festival svobody 17. listopadu představí mimo jiné pohled sociologa Martina Buchtíka, podle nějž jsme hodnotově jednotná společnost. Dělí nás až emoce vybičované sociálními sítěmi? „Drtivou většinu klíčových témat, včetně klimatické krize, vnímáme všichni stejně. Kde se dělíme, jsou parciální otázky, jestli zakážeme auta s naftou, nebo ne,“ poukazuje Jan Gregar, organizátor Koncertu pro budoucnost. Jak chce bránit ohrožení demokracie? A kdo další v rámci festivalu vystoupí?

Koncert pro budoucnost bude už 17. listopadu. Má podtitul Zpátky k sobě, což je samozřejmě mnohovrstevnatá věta. Jak si ji mám vysvětlit vašima očima?

Primárně jde o reakci na rostoucí pnutí ve společnosti, protože si asi uvědomujeme všichni, že se tady často falešně bičují emoce, podobně jako v celé západní společnosti. Mimochodem je hrozně zajímavé, o tom bude podle mě mluvit také Martin Buchtík ze STEMu jako jeden z našich řečníků, že v rámci jeho dat jsme dost homogenní společnost, co se týče hodnot.

Čtěte také

Opravdu drtivou většinu klíčových témat, včetně klimatické krize, vnímáme všichni stejně. Kde se dělíme, jsou třeba parciální otázky, jestli zakážeme auta s naftou, nebo ne, a tak. Ale na základních se nedělíme.

Když se ale zeptáte, kde si myslíte, že jsme jako společnost rozděleni, všechny hodnoty vyskočí nahoru. Takže my si x-násobně víc myslíme, že jsme rozdělení, než v realitě jsme.

To je jedna z věcí, kterou chceme všem připomenout a je potřeba to opakovat, protože to je zdroj nebezpečí pro demokracii. Pokud vás někdo rozdělí, pak bičuje emoce a na tom si dělá popularitu. Ostatně v Americe jsme to teď viděli v přímém přenosu, bohužel to vidíme i třeba na Slovensku. Myslím si, že je potřeba to adresovat teď, než se tady stane „problém“.

A zároveň chceme zkusit podpořit přístup: nemusíme spolu souhlasit, ale pojďme se spolu naučit zase bavit.

Kolik lidí ve vaší generaci a v generaci ještě třeba mladší, než jste vy, toto dokáže? Vy jste v Koncertu pro budoucnost poměrně mladý tým. Je tam spousta lidí, spousta názorů. Určitě se na to umíte podívat i jako politolog.

Čtěte také

Myslím, že to je těžké. Když jsem sem jel, vzpomněl jsem si, jak jsem se pohádal i v rodině s dědou. Asi všichni to zažíváme, hodně od doby COVIDu, kdy mi poprvé po dlouhé době přišlo, že vyvstala otázka často až demagogicky pojatá nebo ovlivňovaná z různých kruhů.

Takže to není vůbec jednoduché a myslím si, že všichni na tom musíme zapracovat, včetně mě a snažím se na to myslet. Na druhou stranu, já osobně mám pocit, že mám trochu větší výhodu, že procházím různými bublinami, že jsem i fotbalový fanoušek, hraju hanspaulkskou ligu, včera jsem bohužel byl na fotbale...

Byl jste včera na Spartě?

Jo, no, to je další ťafka do života. Každopádně to znamená, že potkávám různé skupiny lidí a myslím si, že je to obohacující. Na rozdíl od sociálních sítí, kde si každý jen tak napíše, co chce, ale je tam mlčící většina, na kterou často zapomínáme: mlčí a nemají chuť komentovat. Vy tam slyšíte řvoucí dav, který je ale extrémně malinký a ještě půlka z těch lidí jsou třeba falešné profily. To je potřeba si uvědomovat a věřím, že k tomu přispějeme a jako společnost to zvládneme.

Čtěte také

Jsou sociální sítě toxické?

Zcela určitě, ale toxický je i oheň, když ho neumíte používat. Nejsem zastánce zákazů a podobných věcí, protože rozhodně je to nástroj, který nám ve spoustě věcí pomohl. Mimochodem, i my jako neziskovka jsme historicky dokázali ušetřit obrovské množství nákladů při komunikaci našich akcí díky sociálním sítím, dřív jste byli odkázaní na plakáty, letáky a reklamní plochy. Pamatuju si, jak jsem jako student jsem chodil s plakáty a rozlepoval jsem je někde po sloupech.

Kdo letos zabezpečí koncert, co se týče hudby?

Jsou tam super jména. Poprvé se povedlo domluvit Davida Kollera, takže se můžete těšit na hitovky. Budou tam Tata Bojs, Radúza, David Kraus a Gypsy Brothers. Ale samozřejmě, protože je to 5,5hodinový program a chceme ho udělat pro všechny generace, které tam chodí, je tam i program pro tu mladší generaci. V závěru Bert&Friends, Rohony nebo Marilyn Manson.

Budeme tam mít i takové umělecké uskupení z Tibetu, abychom dodali i otázku lidskoprávní. A protože myslíme i na naše přátele na Slovensku, tak například kapela Korben Dallas.

Kteří řečníci se na pódiu Festivalu svobody představí? A jak se organizátoři poučili z pořádání koncertu před prezidentskými volbami? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , jkh

Související