Umělá inteligence by mohla u budoucích maminek rozpoznat riziko preeklampsie. Ta může vést až k předčasnému porodu
Pomocí mobilní aplikace včas rozpoznat rizikové těhotenství. To je vize lékařů porodnického oddělení šumperské nemocnice. Právě spouští testovací fázi projektu s názvem Penelope. Zaměřují se v něm na preeklampsii, což je závažný stav, který postihuje až deset procent těhotných žen a může ohrozit na životě matku i její dítě.
Zkušenost s preeklampsií má Petra Běhalová už z minulého těhotenství: „Do prvního těhotenství jsem vůbec nevěděla, co to preeklampsie je. Že takové potíže vůbec můžou být a že to má až fatální důsledky nejen pro maminku, ale i pro miminko. Bohužel se u mě v třetím trimestru objevil vysoký tlak, otoky nohou, motání hlavy,“ vypráví žena.
Bez zaváhání
Příznaky se ale vrátily i teď, kdy čeká druhé dítě. Když se tak nedávno dozvěděla o pilotním projektu šumperské nemocnice, o své účasti dlouho nepřemýšlela.
„Přišlo mi to jako super nápad. Budu se cítit lépe, když budu vědět, že to doktoři uvidí. Oni to budou hned kontrolovat, a kdyby se jim něco nezdálo, tak zavolají,“ říká Petra Běhalová.
Každý den si tak teď bude nastávající maminka měřit tlak a sledovat i další hodnoty, například podíl bílkovin v moči. Vše bude zaznamenávat do speciální mobilní aplikace. Získaná data bude vyhodnocovat umělá inteligence.
„Aplikace bude nahrazovat diář, který dneska ženám dáváme, aby si tam ručně zapisovaly tlak a všechny subjektivní pocity, a my budeme mít k těmto datům přístup. Jednou za 24 hodin nám umělá inteligence vyselektuje maminky, u kterých naměřené hodnoty budou v rizikových nebo patologických rozmezích,“ vysvětluje iniciátor projektu Penelope, vedoucí lékař porodnického oddělení nemocnice Šumperk Karel Huml.
Penelope je unikátní
Do první testovací fáze chce zapojit zhruba dvacítku žen: „Hlásit se určitě můžou maminky, které mají diagnostikovanou hypertenzi, vysoký krevní tlak v těhotenství, a dále nabíráme ty, u kterých vyšlo v průběhu prvotrimestriálního screeningu zvýšené riziko rozvoje preeklampsie a růstové restrikce. Všechny budeme od 20. týdne zařazovat do toho programu a budeme je sledovat v optimálním případě až porodu v termínu.“
Čtěte také
Na vývoji aplikace se podílejí i další lékaři porodnického oddělení šumperské nemocnice mezi nimi také Šarlota Novotná: „Tento projekt je v České republice unikátní a šumperská nemocnice je první, kde se bude spouštět.“
Aplikace by se mohla do budoucna podle šumperských lékařů stát standartním nástrojem, který pomůže včas zachytit riziková těhotenství.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Český chovatel vyváží tisíce zvířat do tajemného zařízení v Indii. Úřady nemají jasno, co se s nimi děje
-
Politici versus Bart Simpson. Česko vymýšlí, kam pošle miliardy na řešení dopravní chudoby
-
Chtějí se zbavit demokracie, nenávidí Katedrálu. Co přesně vadí stoupencům hnutí Dark Enlightenment?
-
Zmrazené platy soudců. Podle rozsudku z Ostravy jednala vláda v rozporu s evropským právem