Ideální hodina fyziky? Na ledu a s hokejkou v ruce

21. květen 2019

Na příkladech z hokeje se dají dobře vysvětlit nejrůznější fyzikální zákony – od mechaniky přes pohyb těles až po přeměny energie. Reportér Experimentu Filip Rambousek se vydal s budoucím učitelem fyziky přímo na led.

Virtuální realita v praxi. Jak trénují mladí hokejisté s pomocí moderních technologií?

Velkou výhodou Sense Areny je, že si každý hráč může jednotlivé situace zkoušet individuálně a především opakovaně

V Česku vznikl tréninkový program ve virtuální realitě, díky které se především mladí hráči budou moct zdokonalovat v hokejových dovednostech, i když zrovna nebudou na ledové ploše. Virtuální hokejový trénink si v tříměsíčním předstihu vyzkoušeli mládežníci z týmu Bílí tygři Liberec. Zájem o Sense Arenu mají i ale týmy ze zámořské NHL.

Trenér mládeže hokejové Sparty Praha Libor Plaček nám názorně ukazuje netvrdší typ střely, takzvaný golfák, při kterém je potřeba trefit puk středem čepele. „Nejdůležitější je načasování – v první řadě nápřah, při kterém je potřeba sledovat neustále kotouč, a potom samotná střela,“ popisuje.

Teorie a praxe šikmého vrhu

Těsně předtím, než trefíte puk, se hokejka ještě opře o led, aby se pořádně napružila,“ doplňuje budoucí učitel fyziky Libor Adámek a Libor Plaček přitakává. „Kromě toho k razanci střely přispívá i biomechanika lidského těla. Aplikuje se současně síla nohou, trupu i rukou. Celé tělo se natočí a jeho kruhový pohyb dodává střele energii.“

David Nyč, František Kuna, Petr Kadeřábek, sport ČRo, hokej

Z fyzikálního hlediska je zajímavý nejen samotný úder, ale i dráha, kterou puk během letu opisuje. Můžeme ho přirovnat k šikmému vrhu,“ popisuje Libor Adámek pohyb tělesa, které by v ideálních podmínkách opisovalo tvar paraboly. Puk by nejdřív stoupal vzhůru a v polovině své dráhy by vlivem gravitace začal klesat.

Fyzika na ledu

Čtěte takéSledujte Mistrovství světa v hokeji 2019 na serveru iRozhlas

Ale hokej nabízí z hlediska výuky fyziky mnohem více inspirace než jen šikmý vrh. Podle Libora Adámka je škoda, když toho učitelé nevyužívají: „Dá se na něm ukazovat mechanika a pohyb tělesa, a to jak rotační, tak i takzvaný translační, tedy posuvný kupředu. Taky různé rychlosti, zrychlení, síla, kterou je potřeba vyvinout, nebo energie a její vzájemné přeměny.“

Úspěch českých hokejistů na mistrovství světa by tak podle něj přispěl nejen k popularizaci tohoto zimního sportu, ale možná i hodin fyziky.

autoři: Filip Rambousek , and | zdroj:
Spustit audio

Související