I v době morové epidemie někteří lidé opatření zlehčovali, popisuje historik medicíny
Karanténu a izolaci znali lidé už v 16. století v době morové epidemie. „Osud opatření byl podobný jako nošení roušek – někteří lidé říkali, že je to efektivní, někteří si stěžovali, že přicházejí o peníze,“ říká historik medicíny Karel Černý, který popisuje, jak se města proti moru chránila – vyháněli za hradby žebráky a zamezovali obchodu. Karel Černý je autor knihy o moru, ale také o pronikání čaje, kávy a čokolády do Evropy. Chutnala by nám čokoláda ze 17. století?
Související
-
Roušky jsou potřeba, v době tuberkulózy byly samozřejmostí, připomíná onkoložka
Co je hlavním tématem letošního Dne proti rakovině? Jak rakovině zamezit? A jak do léčby rakoviny zasáhl covid-19? Poslechněte si rozhovor s onkoložkou.
-
Viry? Vakcinace dokáže zázraky, s odpůrci očkování se ale neperu, tvrdí onkogynekolog Jiří Sláma
„U rakoviny děložního čípku známe původce i přednádorové změny a na obou těchto úrovních jsme schopni zasáhnout,“ říká onkogynekolog Jiří Sláma.
-
Olej a nažhavená Bugatka. Veteráni, závodnice a konstruktér vzpomínají na dobu Elišky Junkové
Předválečné vozy na startu Zbraslav-Jíloviště letos připomínají 120 let od narození Elišky Junkové. Jaké byly začátky jejího závodění a co je potřeba v kokpitu snášet?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.