Dva muži, dvě motorky a 5,5 tisíce kilometrů. Otec a syn jedou napříč Amerikou, aby zvedli mladé z gauče

Otec a syn Voelkerovi vyjeli na motorkách z Times Square v New Yorku a mají namířeno do San Francisca. Denně ujedou přibližně 480 kilometrů a svojí dobrodružnou jízdou z východního na západní pobřeží Spojených států chtějí inspirovat a probudit v mládeži zájem o outdoorové aktivity. Doufají, že jim tak pomůžou překonat deprese způsobené omezeními v době covidové pandemie. Zpravodaj Pavel Novák potkal Scotta a Joshe zhruba v půlce jejich putování ve státě Iowa.

Na rohu 1. avenue a 3. ulice ve městě Cedar Rapids v Iowě parkují dvě krásné sportovní motorky. Dva muži na své červeno-černé stroje s bílými znaky právě upevňují veškeré vybavení – batohy, bundy i spací pytle.

Otec a syn se chystají na další část cesty přes Spojené státy

„Doufám, že touhle cestou inspirujeme mladé, aby si našli nějaký dobrodružný cíl nebo aktivitu podle hesla naší kampaně Najdi si svůj zážitek. Má to podnítit děti, aby si různými aktivitami hlavně venku v přírodě vyčistily hlavu od depresivních myšlenek, které je přepadaly při covidové karanténě,“ vysvětluje Josh.

Spojil se proto s nevládní organizací Remedy Live ve státě Indiana, odkud pochází, která provozuje linku pro předcházení sebevraždám mladých lidí a nabízí anonymní pomoc při úzkostech nebo těžkých životních situacích.

Organizace na svých stránkách jeho cestu sleduje a dává ji za příklad mladým lidem, kteří pochybují o atraktivitě pozemského života. Josh s tátou Scottem informují o své cestě také na Instagramu.

Rodinná tradice

„Já jsem už třetí generace dobrodruhů. Můj děda v roce 1979 jel na motorce z Detroitu ve státě Michigan do Yellowstonského národního parku, tedy skoro čtyři tisíce kilometrů. Sbíral přitom peníze na léčbu cukrovky,“ vypráví Josh.

Doufáme, že to namotivuje i ostatní vylézt ze své komfortní zóny, ze své bubliny, a zažít nějaké dobrodružství.
Scott Voelker

„Můj táta Scott jel na vodním skútru v roce 1995 přes čtyři tisíce kilometrů na podporu léčby diabetu a v roce 2012 objel po řekách a kolem atlantického pobřeží v kampani pro diabetiky dokonce osm tisíc kilometrů. Takže teď zase já sbírám peníze a pozornost pro prevenci před dětskými sebevraždami.“

Vylézt ze své komfortní zóny

Pro cestu z východního na západní pobřeží Spojených států si pánové Voelkerovi nezvolili právě nejsnazší cestu. Podle Scotta je ale zato o moc zajímavější.

S Joshem napříč Amerikou teď symbolicky putuje i Radiožurnál

„Jedeme nejstarší cestou, která byla postavená jako transkontinentální silnice. Říká se jí Lincolnova dálnice a je z roku 1913. Samozřejmě někde už vede po moderních komunikacích upravených pro těžkou nákladní dopravu, ale některé úseky té staré silnice jsou docela prašné a je to taková off-road jízda,“ popisuje straší z motorkářů.

„Jezdíme přes mosty, které už jsou zavřené pro auta, ale motorky na ně stále mohou. Děláme zajížďky k různým zajímavostem, táboříme venku. Doufáme, že to namotivuje i ostatní vylézt ze své komfortní zóny, ze své bubliny, a zažít nějaké dobrodružství.“

Stále na západ

Voelkerovi se z rodné Indiany přepravili i s motorkami kamionem na předměstí New Yorku, odkud svou cestu slavnostně odstartovali. Joshua, který byl iniciátorem poutě, si vzal v práci sabatikl, tedy něco jako neplacené volno, po které mu zaměstnavatel drží místo. Tatínek Scott je soukromý podnikatel a je tak pánem svého času.

Na každé motorce vezou náklad těžký cca 15 kilogramů. Nejvíc asi váží kožené boty a obleky, ve kterých oba motorkáři jedou. Maximální rychlost, kterou prý překračují jen málokdy, je 110 km/h.

Joshua je už třetí generací dobrodruhů v rodině Voelkerových

Teď ještě porada nad mapou, nasadit helmy a vzhůru zase dál na západ. Do San Francisca ještě zbývá několik tisíc kilometrů.

autoři: Pavel Novák , and
Spustit audio

Související