Chystáte se večer pozorovat superúplněk? Nejpůsobivější bude východ měsíce, radí astronom

13. červenec 2022

Oblohu ve středu večer objasní obrovský jasný měsíc, takzvaný superúplněk. Měsíc bude na své dráze nejblíž k povrchu Země. Oproti ostatním úplňkům se tak bude na pohled zdát asi o 15 procent větší, a hlavně asi o třetinu zářivější. Nejblíže k Zemi se Měsíc ve středu dostal kolem desáté dopoledne, vzdálenost mezi oběma tělesy byla zhruba 357 tisíc kilometrů.

Měsíc kolem Země obíhá po mírně výstředné elipse, tím pádem je někdy nejblíž, v přízemí, a někdy dál, tedy v odzemí. Pokud úplněk nastane v momentu, kdy je Měsíc v přízemí, tak se zdá větší. Je to ale pouze optická iluze.

Čtěte také

Úplněk v Česku nastane osm minut po půl deváté. „Krátce po západu slunce, když se lidé budou dívat na východ, tak mají šanci vidět východ Měsíce, což je velice krásný úkaz,“ říká Petr Scheirich z Astronomického ústavu Akademie věd. Superúplněk ale bude možné pozorovat celou noc, a to i při ranním západu Měsíce.

Optický klam

Podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity je ovšem pojem superúplněk zavádějící. Rozdíl úplňku v přízemí a odzemí je velmi malý, lidský mozek však Měsíc porovnává s ostatními objekty na horizontu, a proto se zdá větší.

Ve středeční noc nebude vhodné sledovat jiné astronomické objekty, protože úplněk oblohu velmi osvětlí. Pouhým okem mohou lidé spatřit čtveřici planet: Venuši, Mars, Jupiter a Saturn. Koncem července bude viditelný přechod dvou měsíců Jupiteru, k tomu ale bude potřeba malý dalekohled.

Další superúplněk nastane 31. srpna 2023.

Spustit audio

Související