Chystáte se večer pozorovat superúplněk? Nejpůsobivější bude východ měsíce, radí astronom
Oblohu ve středu večer objasní obrovský jasný měsíc, takzvaný superúplněk. Měsíc bude na své dráze nejblíž k povrchu Země. Oproti ostatním úplňkům se tak bude na pohled zdát asi o 15 procent větší, a hlavně asi o třetinu zářivější. Nejblíže k Zemi se Měsíc ve středu dostal kolem desáté dopoledne, vzdálenost mezi oběma tělesy byla zhruba 357 tisíc kilometrů.
Měsíc kolem Země obíhá po mírně výstředné elipse, tím pádem je někdy nejblíž, v přízemí, a někdy dál, tedy v odzemí. Pokud úplněk nastane v momentu, kdy je Měsíc v přízemí, tak se zdá větší. Je to ale pouze optická iluze.
Čtěte také
Úplněk v Česku nastane osm minut po půl deváté. „Krátce po západu slunce, když se lidé budou dívat na východ, tak mají šanci vidět východ Měsíce, což je velice krásný úkaz,“ říká Petr Scheirich z Astronomického ústavu Akademie věd. Superúplněk ale bude možné pozorovat celou noc, a to i při ranním západu Měsíce.
Optický klam
Podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity je ovšem pojem superúplněk zavádějící. Rozdíl úplňku v přízemí a odzemí je velmi malý, lidský mozek však Měsíc porovnává s ostatními objekty na horizontu, a proto se zdá větší.
Ve středeční noc nebude vhodné sledovat jiné astronomické objekty, protože úplněk oblohu velmi osvětlí. Pouhým okem mohou lidé spatřit čtveřici planet: Venuši, Mars, Jupiter a Saturn. Koncem července bude viditelný přechod dvou měsíců Jupiteru, k tomu ale bude potřeba malý dalekohled.
Další superúplněk nastane 31. srpna 2023.
Související
-
Burger v prášku a bramborová kaše. Český startup vyvíjí výdejní automat pro misi na Měsíci
Jakub Krejčík toužil po zapojení do kosmického výzkumu. Založil společnost Heaven Labs, která se věnuje stravování, a její jídlo v prášku možná poletí do vesmíru.
-
Budeme si už brzy skypovat z Měsíce? Evropská kosmická agentura chce Měsíc pokrýt signálem
Na Měsíci by v budoucnu mohla fungovat navigační služba stejně jako tady na Zemi. Na projektu pracuje Evropská kosmická agentura.
-
Sonda Luna 9 přistála na Měsíci před 55 lety. Sověti si tím připsali důležitou výhru nad Američany
Šum a tiché pískání doprovázely odesílání historicky prvních detailních snímků měsíčního povrchu sovětské sondy Luna 9, která 3. února 1966 měkce přistála na Měsíci.