Mlhoviny, galaxie i kameny letící okolo Slunce. NASA představuje první snímky z vesmírného Webbova teleskopu
Webbův vesmírný dalekohled pošle vědcům první sérii snímků mlhovin, galaxií a planet. První fotografii odtajnil prezident Biden. Vědci se těší na to, že na nich možná uvidí známá místa ve vesmíru, ale v novém a podrobnějším světle, než tomu bylo doposud.
Webbův dalekohled nabídne obrázky podobné tomu, jako kdybychom se doteď dívali na hvězdy na obloze z města, a teď se na ně poprvé podívali v přírodě, kde není znečištěný vzduch ani rušivé světlo.
Daleko od slunečního svitu
„Dalekohled je asi jeden a půl milionu kilometrů od Země. Tam je Slunce už poměrně slabé a on se samozřejmě bude dívat směrem od Slunce,“ říká Petr Škoda z Astronomického ústavu Akademie věd.
Díky tomu by měl Webbův dalekohled vidět i slabé světlo, které k nám letí miliardy let z dávných hlubin vesmíru. Vesmírná agentura NASA na událost diváky láká jako na hollywoodský velkofilm.
„Teorie říkají, jak gravitace spojila dohromady hvězdy, plyn a temnou hmotu, a vznikly galaxie. Ale nikdy jsme to nepozorovali. Zachytit světlo z prvních rodících se galaxií byl tvrdý oříšek pro nejsilnější dalekohledy,“ zní z upoutávky.
Mlhoviny, galaxie i každý šutr
Podle Petra Škody ovšem dalekohled může pozorovat daleký i velmi blízký vesmír. „Krásně se nám tam rozsvítí každý kus šutru, který lítá okolo Slunce,“ popisuje.
První snímky z Webbova dalekohledu zachycují vzdálený vesmír. Mlhoviny, galaxie a jednu vzdálenou exoplanetu. NASA je zveřejní v úterý 12. července v 16:30 hodin našeho středoevropského letního času.
Související
-
Jak vypadal vesmír, když byl kojenec? Webbův teleskop vyrazil do vesmíru, bude zkoumat jeho počátky
Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně vyletěla Ariane 5, která vynáší na oběžnou dráhu dlouho očekávaný vesmírný teleskop Jamese Webba.
-
Falcon 9 od společnosti SpaceX do vesmíru vynesl českou družici. Je to velký úspěch, radují se vědci
Kolem Země obíhá nová česká družice. Má otestovat technologie pro budoucí celý národní systém satelitů.
-
„Něco takového ještě nikdo neudělal.“ Čeští vědci chtějí zmapovat nerostné bohatství ve vesmíru
Zkoumat nerostné bohatství ve vesmíru je cílem prvního ryze českého projektu Evropské kosmické agentury. Jak přesně bude projekt Slavia vypadat?