Ozvěny války budeme léčit ketaminem. Posttraumatický syndrom si nesou miliony Ukrajinců

Trauma se naplno otevře v momentě, kdy rakety přestanou padat, upozorňuje zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný
Těžké otřesy mozku od neustálého vybuchování granátů, strach ze smrti anebo ze ztráty blízkých. To je jen krátký výčet situací, které vedou k posttraumatickému syndromu u vojáků i civilistů, kteří žijí v blízkosti války. Čeští lékaři chtějí na Ukrajině začít s jeho léčbou pomocí psychedelik, látek, které mění lidské vnímání a ovlivňují emoce i dávné zážitky. Od dárce získali přes 20 milionů korun a začínají školit lékaře na jedné tamní, kvůli bezpečnosti nejmenované klinice.
„Opakovaně jsem je navštívil a na jejich program jsem napasoval terapii, která využívá látku ketamin, což je látka, která má psychedelický potenciál, ale normálně se používá jako anestetikum. Na Ukrajině je snadno dostupná,“ popisuje psychiatr Jiří Horáček.
Čtěte také
Podle ukrajinských úřadů trpí posttraumatickým syndromem zhruba čtyři miliony vojáků i civilistů. Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný tento projekt plně podporuje. „To, co je dnes vysilující sprint, tři roky trvající prohlubování traumatu, tak se naplno u populace otevře v momentě, kdy rakety přestanou padat,“ nastiňuje Kopečný.
Projekt připravovali čeští psychiatři dva roky a v první fázi je do něj zařazeno 60 vojáků. Celá terapie je podle Jiřího Horáčka vymyšlená tak, aby ji mohl s pacienty provádět i méně vzdělaný personál, a to dokonce i v polních podmínkách.
„Ta léčba je jednoduchá a relativně krátká. Protokol trvá tři týdny a je přímo adaptovaný na podmínky nedostatku profesionálů v oblasti duševního zdraví. Může to dělat de facto kdokoliv, samozřejmě se musí zacvičit,“ vysvětluje psychiatr.
Léčbu posttraumatického syndromu psychedelickou terapií považuje Jiří Horáček za velmi nadějnou.
Související
-
Přemůže depresi psilocybin? Dočasně ji v mozku vypne a umožní tvorbu nových spojení, říká výzkumník
NÚDZ shání dobrovolníky s depresí odolnou vůči léčbě antidepresivy do studie, která zkoumá, jak může pomoci depresi rozpustit psychoaktivní látka obsažená v lysohlávkách.
-
Poslední, co odcházející člověk ztrácí, je sluch. Buďte s ním. Vykládejte mu, vyzývá paliatrička
Eva Hegmonová je primářka Centra pro léčbu bolesti a paliativní medicínu Zlín, v roce 2014 založila domácí hospic Most k domovu. Proč je paliativní medicína pořád strašák?
-
Trauma Las Vegas z masové střelby před 5 lety nezmizelo. S jeho hojením ale pomáhá léčivá zahrada
Las Vegas se i po pěti letech stále vzpamatovává z hororového prvního říjnového dne roku 2017. Masová vražda šedesáti účastníků hudebního festivalu, město navždy změnila.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nové detaily kauzy Motol: policie zajistila majetky za více než 100 milionů, aktéři si stěžují u soudu
-
Drony na vodítku jsou nový hit války. Ukrajinci útočí i pozemními roboty
-
Ředitel pojišťovny podle auditu obešel předpisy. Podepsal milionové zakázky bez souhlasu právníka
-
Hladík: Kdo nevidí krizi klimatu, je politikem minulosti. Neřešme cíle Green Dealu, ale cestu k nim