Masová střelba a smrt zasáhly Las Vegas před 5 lety. Trauma nezmizelo, město ale spojilo a přineslo duch komunity

Las Vegas se i po pěti letech stále vzpamatovává z hororového prvního říjnového dne roku 2017. Masová vražda šedesáti účastníků hudebního festivalu, kde bylo dalších víc než 800 lidí zraněno buď přímo střelcem, nebo při nastalé panice, město navždy změnila. Tamní obyvatelé se pokoušejí s tímto traumatem vyrovnat různě a snaží se o to i kolektivně, v takzvané léčivé zahradě. Zároveň jde o památník a hmatatelný důkaz, že tato tragédie měla i pozitivní dopady.

Lasvegaský vánek si pohrává se zvonkohrami, a když si stoupnete doprostřed této zahrady uzdravení, dívají se na vás z fotek všechny oběti masakru z října 2017. Každá z nich tu má památník s americkou nebo kanadskou vlajkou a s předměty, které jejich osobnost charakterizovali. 

Třeba Brennana Stewarta, který zemřel jako třicetiletý, tu zobrazili s kytarou. Tohle místo stranou od kasin, věčně blikajících neonů a davů turistů místní lide vybudovali, aby nezapomněli, a zároveň, aby jako komunita dovedli lépe zpracovat své trauma.

Vegas Strong

Organizace Vegas Strong založili také krátce po masakru před pěti lety, a to na pomoc přeživším, rodinám obětí i celé komunitě. Pracuje v ní i Tennille Pereirová, která léčivou zahradu označuje za velmi unikátní projekt.

Čtěte také

„Vznikl krátce po masakru odspoda, velmi přirozeně, na popud komunity. Zahradní architekti z města se jednoho ráno sešli na snídani v restauraci, navrhli tuhle zahradu, oslovili starostku Las Vegas a ptali se, jestli existuje prostor, kde by se taková komunitní zahrada dala zřídit. Ona navrhla tohle nevyužité místo.“

„Když začaly práce, přihlásily se tisíce dobrovolníků, lokální podniky věnovaly tuny materiálu, zahradnictví přidala spoustu rostlin. Vznikla tahle krásná, klidná zahrada, která se průběžně stále mění a pomáhá nám hojit rány,“ dodává Tennille Pereirová.

Trauma nezmizelo

Vidíme tu i spoustu umělecky zpracovaných kamenů nebo dlaždiček se vzkazy. Opakuje se hlavně nápis „Silné Vegas“ (Vegas Strong), a nebo vzkazy „Nikdy nezapomeneme!“, „Naděje a láska“.

Tennille Pereirová na nedávném zážitku popisuje, jak prožité trauma v obyvatelích Las Vegas zůstává i po pěti letech od hrůzného zážitku.

„Před několika týdny někdo v jednom z resortů někdo moc prudce bouchnul dveřmi a sklo se roztříštilo. Lidi začali utíkat, mysleli, že jim jde o život. Křičeli, že je tam střelec. Skutečně si to mysleli.

Podle mě je to i odrazem toho, co vidíme v celé zemi. Máme tu tolik masových útoků, masových střeleb… Ale myslím, že dřív by se to nestalo, když tady v Las Vegas někdo rozbije skleněné dveře, tak aby první myšlenka lidí byla, že je to střelec a že je potřeba zachránit se útěkem,“ komentuje současnou realitu Spojených států. 

Ráno po střelbě jsme ale najednou věděli, že jsme propojená komunita, že se vzájemně podpoříme. Vytvořilo to pouta mezi námi všemi.
Tennille Pereirová z organizace Vegas Strong

Spojilo nás to 

Celkově jsou tu prý lidé ostražitější, což může i pomáhat, ostatně i kvůli nevšímavosti okolí dovedl vrah z října 2017 postupně zavléci celý arzenál zbraní do svého hotelového pokoje, ze kterého si pak udělal kulometné hnízdo. A, věřte nebo ne, tato tragédie město Las Vegas změnila i k lepšímu.

„To, co se tu stalo, lidi v Las Vegas nevídaně spojilo. Nikdy předtím jsme k sobě neměli tak blízko. A jsme teď díky tomu silnější. To trauma stále prožíváme, dopadá to na nás, ale zároveň nás to sblížilo. Uvědomili jsme si, jak důležité je žít pospolitě,“ zdůrazňuje Tennille Pereirová. 

Každá oběť tu má památník s americkou nebo kanadskou vlajkou a s předměty, které jejich osobnost charakterizovaly

„Když lidi pomyslí na Las Vegas, představí si hlavní promenádu s hotely a kasiny. Vždycky jsme byli hlavně obří turistická destinace, kam lidi přijíždějí na dovolenou a obyvatelé se sem stěhují jen za dočasnou prací a zase mizí. To ráno po střelbě jsme ale najednou věděli, že jsme propojená komunita, že se vzájemně podpoříme. Vytvořilo to pouta mezi námi všemi.“

Léčivá zahrada a památník desítek obětí střelby z roku 2017 je toho hmatatelným důkazem.

autoři: Jan Kaliba , aka
Spustit audio

Související