Do centra Paříže se vrátil balon i pochodeň z loňských olympijských her

Největší audioportál na českém internetu

V centru Paříže bude balon létat až do oslav sportu 14. září | Foto: Martin Balucha, Český rozhlas

Zápisník Martina Baluchy

Zájem Pařížanů a návštěvníků si balon získal už při slavnostním zahájení her, kdy pochodeň symbolicky zažehli judista Teddy Riner a atletka Marie-José Pérecová. Kouzelný okamžik završila zpěvačka Céline Dion, která zpívala z Eiffelovy věže. Stříbrný heliový balón si teď po roce znovu získal srdce Pařížanů a návštěvníků. Jeho první vzlet při koncertu na oslavu hudby sledovalo v Tuilerijských zahradách na 35 tisíc lidí.

„Vidím balón takhle naživo poprvé. Moc se mi líbí, je opravdu velmi působivý,“ chválí podívanou Jennifer, která přijela až z Marseille. V Tuillerijských zahradách si balón fotila a natáčela stejně jako tisícovky dalších lidí. Všichni chtěli zachytit romantický okamžik, kdy stříbrný, zlatě nasvícený balón stoupá při západu slunce nad Paříž.

Designer olympijského balonu Mathieu Lehanneur

„Každý večer, když se lidé přijdou podívat na vzlet balónu, to vypadá tak jednoduše. Vidíte západ slunce, chvilku počkáte a balón vzlétne jakoby nic. Nevidíte přitom skoro žádný personál kolem. Nikdo se na nic neptá. Je to prostě kouzelné,“ usmívá se designer olympijské pochodně a balonu Mathieu Lehanneur.

„Za každým kouzlem se ale skrývá mnoho věcí – technika, personál, který vše kontroluje. Potřebujete taky povolení ke vzletu. Je to vlastně jako s letadlem.“

Voda a elektřina v akci

Balon, který teď létá v Tuilerijských zahradách, je od toho loňského na pohled k nerozeznání. Ve skutečnosti se ale změnila spousta věcí včetně důmyslného mechanismu, který prostřednictvím vodních trysek, ventilátorů a reflektorů vytváří dokonalou iluzi ohně.

„Museli jsme změnit koncepci ventilátorů, které rozfoukávají vodu, protože byly skoro pod hladinou. Tohle nikdo nevidí, nikdo se na to neptá,“ říká Mathieu. Jednoduše řečeno iluzi ohně vytváří voda a elektřina. Tedy dva elementy, které mohou napáchat velké škody. Technici proto museli zajistit nepropustnost a vodotěsnost jednotlivých zařízení.

Ředitel oddělení inovací energetické společnosti EDF Julien Villeret

Aby byla iluze ohně dokonalá, bylo taky potřeba dostat vodu a elektřinu do výšky 60 metrů, ve které se balon vznáší. „Vymysleli jsme s kolegy speciální kabel, který je v noci takřka neviditelný. Proudí v něm elektřina a voda do výšky 60 metrů,“ popisuje ředitel sekce inovací energetické společnosti EDF Julien Villeret.

Atrakce s dlouhou tradicí

Stříbrný balón létá v Tuilerijských zahradách, kde má balonové létání dlouhou tradici.

„V roce 1783 odtud vzlétl první plynový balón. To bylo tedy před více než 200 lety. Navíc v roce 1878 – v době, kdy v Paříži ještě nestála Eiffelova věž a kdy nelítala letadla –, sem chodili lidé, aby se proletěli v balónu, který byl připevněný k zemi pomocí kabelu,“ vypráví Matthieu Gobbi, spoluzakladatel společnosti Aerophile.

Čtěte také

Současný následovník všech těchto balónů kotví přes den v historické kašně Tuilerijských zahrad. „Kašnu navrhoval architekt André Le Nôtre v roce 1664. Bylo tedy potřeba ji ochránit,“ upřesňuje Floriane Guihaireová z muzea Louvre.

Nový balón musí vydržet podstatně déle než jeho loňský předchůdce. V centru Paříže bude totiž létat až do oslav sportu 14. září. Na stejné místo se pak bude vracet každé léto, a to až do letních olympijských her v Los Angeles v roce 2028. Co bude s balónem potom, zatím není jasné.

autoři: Martin Balucha , and

Mohlo by vás zajímat