Paříž si můžete prohlédnout taky z balónu. Vznáší se nad ní už víc než čtvrt století
Po zimní pauze se do pařížského parku Andrého Citroëna znovu vrátil největší upoutaný balón na světě. Na stejném místě létá už 26 let a za tu dobu se v něm proletělo už přes milion a půl lidí. Balon nabízí nejen úchvatný výhled na francouzské hlavní město, ale zároveň je to i vědecká laboratoř. Vědci na balon nově nainstalovali i zařízení na měření emisí oxidu uhličitého.
„Normálně létáme maximálně do výšky 150 metrů. Jednou denně, většinou brzy ráno ještě před otevřením, vystoupáme do výšky 300 metrů. To je ale pro vědecké účely, měříme znečištění ovzduší. Není to komerční let a musíme mít speciální povolení.“
Nad parkem Andrého Citroëna létá největší upoutaný balón na světě naplněný héliem. Má objem 6000 m³, v průměru měří 22 metrů a vejde se do něj 30 pasažérů. Balon je k zemi připevněný kabelem, jinak by se totiž nad Paříží vznášet nemohl.
„Volné lety jsou nad Paříži zakázané, povolení k nim má jen policie nebo civilní ochrana. Komerční lety jsou možné, ale musí se pohybovat podstatně výše. To je dlouhodobé pravidlo,“ potvrzuje Nicolas, který na balónech létá už 40 let.
Začínal na horkovzdušných, s plynovým balonem nad parkem Andrého Citroëna létá od samého začátku, tedy už zhruba 26 let. Za tu dobu prý nezažil větší komplikace. Neustále si ale musí dávat pozor na rychlé změny počasí a silný vítr, který dokáže balón odfouknout dál od parku.
CO² na ústupu
„K balónu je připevněná skřínka s měřicím zařízením, které váží zhruba 15 kilogramů. Jedna část měří oxid uhličitý a ta druhá metan,“ vysvětluje Michel Ramonet, vědec z Národního výzkumného centra CNRS.
Jeho tým na balón nově nainstaloval zařízení, které měří oxid uhličitý. V hlavním městě a jeho okolí je podobných čidel zhruba 40. Žádné jiné město na světě jich nemá víc. Francouzští vědci i díky tomu zjistili, že od roku 2016 emise oxidu uhličitého v Paříži klesly zhruba o čtvrtinu.
„Roky 2022, 2023 a 2024 byly, pokud jde o emise oxidu uhličitého, níže než pandemický rok 2020 se všemi těmi uzávěrami. Potvrzuje to, že jde o strukturální pokles emisí oxidu uhličitého. Myslíme si, že je to hlavně díky poklesu v oblasti bydlení, vytápění,“ dodává.
Tradice stará skoro 250 let
Balón v parku Andrého Citroëna navazuje na dlouhou tradici balónového létání v Paříži, která sahá až do 18. století.
„Právě v Paříži se v roce 1783 konal první let balónem s pasažéry. Letěli v něm Jean-François Pilâtre de Rozier a François Laurent d'Arlandes. Bylo to vůbec poprvé v historii lidstva, kdy lidé letěli v balónu,“ říká Matthieu Gobbi, spoluzakladatel společnosti Aerophile, která vyrobila a provozuje balón v parku Andrého Citroëna.
Pařížská tradice balónového létání pokračovala i v 19. století, konkrétně v Tuilerijských zahradách poblíž Louvru. A právě v těchto místech byl loni umístěný olympijský balón a pochodeň v jednom. Stříbrný designový balón se na stejné místo vrátí koncem června a zůstane tam až do oslav sportu 14. září.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Cílem Izraele není svrhnout íránský režim. Kdyby ale padl, jásal by celý Blízký východ, míní Pojar
-
Chameneí je snadný terč, ale zatím ho nebudeme likvidovat, napsal Trump a vyzval Írán ke kapitulaci
-
‚Žijí v zahraničí a nemají právo s majetkem nakládat.‘ Ruský soud znárodnil letiště Domodědovo
-
Po měsíci znovu vybuchla indonéská sopka Lewotobi Laki-Laki, chrlí popel do výšky přes 10 kilometrů