Před sto lety sci-fi, dnes realita. S myšlenkou samořiditelného auta poprvé přišel syn českých přistěhovalců
Auto, které se řídí samo. Tato myšlenka je stará už více než 100 let. Málo se ví, že jejím autorem je Čechoameričan z Chicaga Miles Breuer nebo Miloslav Breuer. Psal vědeckofantastické povídky a v jedné z nich takové samořiditelné auto vykreslil. Ve Spojených státech o tomto spisovateli právě vyšla knížka českého generálního konzula v Los Angeles Jaroslava Olši. Ten působí v Kalifornii, kde už cestující vozí taxíky bez řidiče společnosti Waymo.
Přijíždí bílé auto značky Jaguar. Má už otevřené kličky u dveří, takže si sedám dozadu a na displeji před sebou volím pokyn start. Volant s krásným jaguárem ve skoku se začíná otáčet, jako kdyby jím otáčel nějaký neviditelný člověk. Je to hodně zvláštní pocit.
Auto díky mnoha kamerám a senzorům na karoserii sleduje, co se kolem něj děje, a bezpečně zastavuje, rozjíždí se, odbočuje i parkuje.
Krajan vizionář
Jako první s myšlenkou auta bez živého řidiče přišel syn českých přistěhovalců na začátku 20. století. „Jmenoval se Miles J. Breuer nebo Miloslav J. Breuer, to vlastně nevíme úplně přesně,“ vypráví český generální konzul v Los Angeles a autor knihy Dreaming of Autonomous Vehicles Jaroslav Olša.
„Narodil se českým rodičům v americkém Chicagu a vyrůstal ve velmi českém prostředí, velmi nacionalisticky zaměřeném, ale současně chodil do amerických škol, takže byl naprosto jasně dvojjazyčný. Sám vystudoval medicínu a stal se poměrně známým doktorem i vědcem. Ale jeho největším hobby byla literatura.“
Miloslav J. Breuer psal hlavně hororové nebo fantastické povídky v češtině i angličtině do různých časopisů. V roce 1924 se v bratrském věstníku vycházejícím v Omaze v Nebrasce objevila povídka Vyšší tvor, kde se o autě bez řidiče poprvé píše.
Taxi v praxi
„Ta povídka se odehrává na jakémsi ostrově někde v Karibiku, kde vynálezce Kašpar vytvoří první samostatně se pohybující a myslící vozidla. Hrdina se snaží s nimi bojovat – je to vlastně typický román o střetu mezi stroji, umělou inteligencí a člověkem,“ přibližuje Jaroslav Olša.
Všechny americké literární antologie uvádějí, že se auto bez řidiče poprvé objevilo v povídce Milese J. Breuera v anglicky psaném časopisem Amazing Stories. Naplnění se jeho myšlenka dočkala právě třeba v podobě taxíku Waymo, které už jezdí v Los Angeles, San Franciscu nebo ve Phoenixu v Arizoně.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Řehka odmítl Ružičkovo nařčení, že armáda sleduje opoziční politiky. Dokumenty vznikly v rámci cvičení
-
‚Oběť pro Babu Jagu.‘ Ruští vojáci odmítající bojovat proti Ukrajině čelí brutálním trestům, píše CNN
-
Decroix: Kdybych neměla pochybnosti, nezadávám audit. Nyní je klíčové vyřešit otázku původu bitcoinů
-
ONLINE: ‚Není důvod čekat.‘ Trump zkrátil lhůtu pro Putina na ukončení války na deset až dvanáct dní