Aspoň chvíli se cítit jako Harry Potter. V kostýmu čaroděje se ve vlaku osvěžte jedem nebo čokoládovými žabkami

Knížky a filmy o mladém čarodějovi Harrym Potterovi jsou i po pětadvaceti letech stále populární na celém světě. Mnohé fanoušky dodnes lákají místa spojená s oblíbenými hrdiny. Třeba Bradavice, kde byla škola pro kouzelníky. V knize ani ve filmu se to sice neříká, ale přesto je zřejmé, že Bradavice jsou někde ve Skotsku. Přinejmenším se tam řada filmových scén natáčela. Vlak Harryho Pottera jezdí po stejné trase, kudy putovali mladí čarodějové do Bradavic.

Na nádraží ve Fort William stojí dlouhá vlaková souprava, v jejím čele impozantní parní lokomotiva. Není to sice červený Bradavický expres a linka se oficiálně nazývá Jacobite Train. Nikdo mu ale neřekne jinak, než vlak Harryho Pottera.

Topič fanoušek být nemusí

Andrew sice četl pár knížek Harryho Pottera a viděl několik filmů, za zvláštního fanouška se nepovažuje. Od toho jsou tady pasažéři.

„Jezdím na této trati šest let jako topič. Teď si dělám zkoušky na strojvedoucího. Je to ohromný stroj. Trasa vede nádhernou krajinou, je to fajn,“ svěřuje se Andrew.

Čtěte také

„Každý rok sem přijíždí skupina z Ameriky. Všichni mají na sobě hábity. Rezervují si celý vagón a vyzdobí ho rudozlatými ozdobami. Pokud se nemýlím tak jsou to barvy Nebelvíru. Přijedou vždycky ze Spojených států jen kvůli této jízdě,“ pokračuje.

Bez hábitu to není ono

Důvod, proč se fanoušci Harryho Pottera zamilovali do tohoto historického vlaku je jasný: trať, včetně ikonického viaduktu Glenfinnan, se opakovaně objevuje ve filmech o mladém čarodějovi.

Uhlí do zásobníků je dosypáno, voda doplněna a vlak vyráží. Na konci dvouhodinové cesty nejsou ovšem Bradavice, ale přístavní městečko Mallaig. Prohlížím si spolucestující. Rodiny s dětmi i dospělí. Skoro každý má na sobě čarodějnický hábit, často včetně špičaté čepice.

Byly to až filmy s Harry Potterem, které trati přinesly celosvětovou slávu

„V Británii jsem vůbec poprvé a přijela jsem hlavně kvůli Harry Potterovi. Jsem velký fanoušek. Hábit, co mám na sobě, patří koleji Nebelvír a sháněla jsem ho v Číně dva měsíce“, svěřuje se Bela z Šanghaje. 

„Miluju příběhy Harryho Pottera a chtěl jsem si udělat pár fotek v místech, která jsou s ním spojená. Je to úžasný pocit“, svěřuje se další čínský turista Lin.

Čtěte také

Obrovský tahák pro čínské turisty

Číňané tvoří asi nejpočetnější část cestujících. Příliš je nezajímá, že trať na severozápadním pobřeží Skotska, je v provozu už od roku 1901, ani to, že parní souprava tady, na podporu turismu, začala jezdit už v roce 1985. Byly to až filmy s Harry Potterem, které jí přinesly slávu. A to vskutku celosvětovou.

„Každý týden sem přivážím dvě skupiny turistů. Díky filmům je Harry Potter v Číně mimořádně populární. Lidé sem přijedou, obléknou si kostým, vyfotí se a zase jedou zpět,“ říká mi Edi, který jako průvodce čínské turisty provází.

Jídelní lístek je vskutku stylový, nabízí třeba jedy nebo čokoládové žabky

Přijíždí prodavač s vozíkem obtěžkaným dobrotami. Jídelní lístek je vskutku stylový: horká čokoláda je označena jako jed a zakousnout k ní můžete Bertíkovi fazolky roztodivných chutí, lékořicové kouzelnické hůlky nebo čokoládové žabky. Trochu mám strach, aby mi neuletěly.

autoři: Jaromír Marek , aka
Spustit audio

Související