Fenomén Harry Potter

Legendární vlak Harryho Pottera ve Skotsku nejvíc fascinuje Číňany. Přijedou, vyfotí se v hábitu a letí domů

Knížky a filmy o čarodějovi Harrym Potterovi jsou i po 25 letech stále populární na celém světě. Mnohé fanoušky dodnes lákají místa spojená s oblíbenými hrdiny. Třeba Bradavice, kde byla škola pro kouzelníky. V knize ani ve filmu se to sice neříká, ale je zřejmé, že Bradavice jsou někde ve Skotsku. Přinejmenším se tam řada filmových scén natáčela. Vlak Harryho Pottera jezdí po stejné trase, kudy putovali mladí čarodějové do Bradavic, a svezl se jím i reportér Jaromír Marek.

Na nádraží ve Fort William stojí dlouhá vlaková souprava, v jejím čele impozantní parní lokomotiva. Není to sice červený Bradavický expres a linka se oficiálně nazývá Jacobite train, nikdo mu ale neřekne jinak než vlak Harryho Pottera.

Ohromný stroj v nádherné krajině

„Jezdím na této trati šest let jako topič. Teď si dělám zkoušky na strojvedoucího. Je to ohromný stroj. Trasa vede nádhernou krajinou, je to fajn,“ usmívá se Andrew.

Linka se oficiálně nazývá Jacobite train

Sám sice četl pár knížek Harryho Pottera a viděl několik filmů, za zvláštního fanouška se ale nepovažuje. Od toho jsou tady pasažéři.

„Každý rok sem přijíždí skupinka z Ameriky. Všichni mají na sobě hábity. Rezervují si celý vagón a vyzdobí ho rudozlatými ozdobami. Pokud se nemýlím tak jsou to barvy Nebelvíru.  Přijedou vždycky ze Spojených států jen kvůli této jízdě,“ dodává.

Stejná trať jako ve filmu

Důvod, proč se fanoušci Harryho Pottera zamilovali do tohoto historického vlaku je jasný: trať včetně ikonického viaduktu Glenfinnan se opakovaně objevuje ve filmech o mladém čarodějovi.

Přejezd přes slavný Glenfinnan viadukt

Uhlí do zásobníků je dosypáno, voda doplněna a vlak vyráží. Na konci dvouhodinové cesty nejsou ovšem Bradavice, ale přístavní městečko Mallaig.

Do vlaku v hábitu

Mezi spolucestujícími jsou rodiny s dětmi i dospělí. Skoro každý má na sobě čarodějnický hábit, často včetně špičaté čepice.

„V Británii jsem vůbec poprvé a přijela jsem hlavně kvůli Harry Potterovi. Jsem velký fanoušek. Hábit, co mám na sobě, patří koleji Nebelvír a sháněla jsem ho v Číně dva měsíce“, svěřuje se Bela z Šanghaje.

Čtěte také

„Miluju příběhy Harryho Pottera a chtěl jsem si udělat pár fotek v místech, která jsou s nimi spojená. Je to úžasný pocit,“ říká další čínský turista Lin.

Nechybí stylový jídelní lístek

Číňané tvoří asi nejpočetnější část cestujících. Příliš je nezajímá, že trať na severozápadním pobřeží Skotka je v provozu už od roku 1901, ani to, že parní souprava tady na podporu turismu začala jezdit už v roce 1985. Byly to až filmy s Harry Potterem, které jí přinesly slávu. A to vskutku celosvětovou.

Každý týden sem přivážím dvě skupiny turistů. Díky filmům je Harry Potter v Číně mimořádně populární. Lidé sem přijedou, obléknou si kostým, vyfotí se a zase jedou zpět,“ říká mi Edi, který čínským turistům dělá průvodce.

Jídelní lístek

Do vagónu přijíždí prodavač s vozíkem obtěžkaným dobrotami. Jídelní lístek je vskutku stylový: horká čokoláda je označena jako jed a zakousnout k ní můžete Bertíkovy fazolky roztodivných chutí, lékořicové kouzelnické hůlky nebo čokoládové žáby. Trochu mám strach, aby mi neuletěly.

Zítra si v dalším dílu seriálu řekneme, jak přišel Harry Potter k češtině.

autoři: Jaromír Marek , vma
Spustit audio

Související