Žena mezi rybáři byla dříve rarita. Dnes ode mě chtějí poradit, jak chytit kapra, směje se první česká rybářka Šárka Šáfrová

7. srpen 2022

Češi jsou národem rybářů. Málokdo ale tuší, že Česká republika má i svoji úspěšnou a uznávanou rybářku. Posledním úspěchem rybářky Šárky Šáfrové je třetí místo z ženských závodů ve východních Čechách. Jak se přihodí, že pro sportovní rybolov zahoří žena? A proč svoji vášeň cílí na kapry?

První místo Vám prý uteklo o pouhých 30 gramů?

Ano, je to tak. Stalo se to mojí vlastní hloupostí. Napovídala jsem soupeřkám. A pak se holt někdy stane, že člověk přestane chytat a chytá menší nebodované ryby. A uteče mu to.

Profesí jste zdravotní sestra. Říkala jste, že si vážíte každé ryby, ať má jakoukoli velikost. Četla jsem, že se prý velcí kapři teď při těch dusných letních dnech loví za úplné tmy. Předpokládám, že jste teď lovila asi hodně za tmy a s čelovkou. Nebo jak to vypadá, když je noční lov?

Čtěte také

Velcí kapři se chytají i přes den. Není to úplně pravda, že jenom v noci. Velké ryby, takzvaní poledňáčci, se dají chytit i v pravé poledne. V noci ale chytáme také. Teď se může chytat do půlnoci. Chytáme s čelovkou. Já osobně to nemám moc ráda. Moc dobře na to nevidím, motají se mi tam ostatní vlasce. Ale je to zase úplně jiný lov. Navíc když na kapra posvítíte čelovkou, lekne se, a nemá to moc rád. Musíte být opatrní.

Jak se díváte na formu chyť a pusť. Ryba neví, že ho po boji pustíte. Není to tedy stres?

Někdo se na to dívá, jakože to je stres. Já to beru jako sport. Je to prostě sportovní rybolov, a k tomu to patří. Myslivci třeba namítají, že oni uloví a zvíře zemře. U rybářů to takto není. Je to pohled na věc.

Jak se dívá okolí na Vaši rybářskou vášeň? Je to tak, že když máte dovolenou, jedete na ryby?

Zatím všechna naše dovolená byla rybářská dovolená. Moje blízké okolí už mě zná, takže pro ně je to pochopitelné. A ti, kteří mě neznají, se nad tím vždycky pozastaví a diví se, že chodím chytat ryby. Začalo to ale někdy v mých 16 letech, takže už je to dávno.

Čtěte také

A byl zatím muž?

Ano, byl za tím muž. Tehdejší muž pocházel z rybářské rodiny.

A jaké je to prostředí? Jak se rybáři dívají na ženy rybářky?

Dneska už je to jiné. Dříve to byla rarita, žena mezi rybáři. Dneska je u vody žen více. Setkávám se jen se vstřícnými názory. Všichni mě u vody vítají. A je to fajn. Někteří mi dokonce radí. Někdo chce poradit ode mě.

Specializujete se pouze na kapry. Proč jste se rozhodla zůstat u kaprů?

Z prostého důvodu. Kapr nekouše. Kapr žužlá. Jeho chytání ale není ani jednodušší, ani složitější. Každá rybolovná technika má svoje kouzlo. Chvilku jsem chytala i dravce, ale nejsem trpělivá, nebaví mě chodit u vody. Když se pak vytáhne dravec, člověk se bojí strčit mu ruku do tlamy, vytáhnout háček. Raději jsem zůstala u těch kaprů.

V horkých dnech to prý s lovem kaprů není slavné. Prý moc nezabírají. Někdo proto dává do vody i chleba s kůrkou. Hezky to plave a kapr prý neodolá. Máte taky takovou zkušenost?

Čtěte také

Já na chleba nechytám. My chytáme trošku jinak. Chytáme na kapří kuličky boilies. Existuje i boilies, které plave. Dá se tedy chytat v různé výšce hladiny, v různém sloupci.

Jak to boilies chutná?

Jsou různé druhy. Buď jsou masové, nebo sladké. A ty, co plavou, jsou i bez příchutě. U nich je zase důležitá barva. Nejradši chytám na žlutou. Teď jsem třeba chytala na banán.Má to žlutou barvu a voní to. Ochutnává to jenom naše tříletá dcera.

Když fouká vítr, má se prý lovit tam, kam směřuje vítr.

Je to tak. Když fouká vítr, všichni si přejí, aby foukal směrem na ně, protože vlny ryby rozhýbou a samozřejmě je to trošku sfoukne směrem k vám.

A za bouřky?

Před bouřkou a za bouřky se toho chytá nejvíc. To je nejlepší počasí. Když jsme u vody, tak neutíkáme. Když pak ale padají blesky a hromy, tak má samozřejmě člověk trochu strach. Přece jenom pruty jsou karbonové a jsou vodivé. Takže člověk musí ten prut trochu přiklopit k vodě, aby přece jen nedostal ránu. 

Zažila jste to někdy?

Nezažila. Naštěstí. Ale pár fotek, jak to shořelo, jsem viděla.

V čem spočívá práce s malými rybáři? Kolik má Šárka Šáfrová doma prutů? Co byl její největší úlovek? Kterou rybu si vysnila chytit? Co všechno obnáší členství v rybářském týmu? A jaké to je být špičkovým rybářem? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související