Zapiekanka je osvědčený polský recept na horečku sobotní noci. Tradiční občerstvení ochutnejte třeba v kaziměřské tržnici

Belgie dala pouliční gastronomii hranolky, Ghana jollof, Češi chlebíčky a Poláci přispěli zapiekankami – zapečenými obloženými bagetami. Někteří je milují, jiní je považují za odpad. Na takové zapiekance se totiž dá leccos ošidit. Pokud je ale vše, jak má, může tenhle pořádný krajíc dostat své bistro až na stránky turistických průvodců. To je příklad i takzvaného Okrąglaku neboli Kulaťáku, někdejších židovských jatek v krakovské čtvrti Kazimierz.

Okrąglak získal svůj název podle stavby, která stojí uprostřed tržiště. Je to dvanáctiúhelníková stavba plná malých zelených okének, která slouží jako bistro-okénka. Některá jsou otevřená přes den, jiná se otevírají až večer. Nejčastějším nabízeným sortimentem jsou tu zapiekanki.

Ve všední den Okrąglak hosty obslouží snadno, fronty se dělají hlavně o víkendu večer

„Základ je rozpečená bagetka se sýrem a žampiony, zkrátka velký teplý krajíc chleba,“ přibližuje Dominika v Baru Oko. „Zajímavé je, že v Polsku máme chléb spojený hlavně s časem snídaně, ale na zapiekanki lidé chodí celý den.“

Polská pizza?

Na 30centimetrový krajíc bagety se ale dá naložit kromě sýru a žampionů všechno možné. „Popravdě, je to trochu jako pizza – hosté si můžou objednat úplný základ, tedy sýr a houby, ale můžou si vybrat i bagetku s velkým množstvím přísad. Záleží na tom, co okolní prodejci vymyslí za kombinace. Může na ní být šunka, několik druhů sýra, špenát, smažená cibulka, pažitka... A to je potom pořádná porce,“ připouští Dominika.

Sama má prý nejraději zapiekanku s uzeným oscypkem a klobáskou. A že je to kalorická bomba, jí nevadí. „Najíst se člověk musí dobře,“ směje se. „Co by jinak z toho života měl?“ krčí rameny. Pořád hlídat, co jí, by stejně nevydržela.

Okrąglak dříve sloužil jako židovská jatka, po druhé světové válce už jen jako tržiště a obchodní hala

Na chvíli přerušujeme rozhovor a Dominika odbíhá dozadu k troubě pro čerstvě připravené bagety. Pak vyvolá číslo dvacet a předává mladému muži, který mluví anglicky, dvě tradiční, tedy se sýrem a žampiony, a jednu klasickou ala langoš s majonézou a kečupem.

Na jídlo sem chodí i někteří stálí klienti. Právě díky nim bistro přežilo i těžkou dobu pandemie covidu-19. Většinu zákazníků ale tvoří turisté. „Je moc fajn, že chvíli poté, co dojedí, se naši hosté často vrací a ukazují palec nahoru, jako že jim opravdu chutnalo.“

Dominika (vpravo) v Baru Oko

Hit sobotní noci

Chuť i vůně zapiekanek závisí na použitých přísadách. „Základ, tedy bagety se sýrem a žampiony, bereme každé ráno od jedné pekárny, která nám je v noci připravuje. Ostatní přísady ale máme čerstvé a přidáváme je na místě. Nic není mražené,“ ujišťuje Dominika s tím, že v baru Oko si obzvlášť zakládají na kvalitě sýra. Ten totiž s chutí dělá divy.

Zato v některých oknech prý používají levné nízkotučné náhrady. Jeden by řekl, že na místě, kde zapiekanki prodává asi deset bister, se šejdíři neuživí. Zapiekanki ale coby party jídlo získávají na popularitě hlavně s přibývajícími hodinami, zvláště v pátek a sobotu večer a v noci. A množství alkoholu u některých návštěvníků snižuje citlivost chutí.

„Tady kolem je hodně barů a lidi většinou rychle potřebují sníst něco vydatného. Sice se tady tvoří fronty, ale když to porovnáte s tím, jak dlouho si host počká v restauraci, třeba i jen na místo u stolu, tak tady je to opravdu rychlost,“ dodává Dominika.

Čtěte také

Zapiekanka bývá hotová do deseti minut. Základní bagetky se zapékají pět minut. Pokud jsou na nich ale třeba plátky kuřete, musí zůstat v troubě déle – okolo sedmi minut.

Zážitek, který musíte ochutnat

Přichází další host, a tak se loučím a mířím za mladým mužem, kterému Dominika před chvílí vydala tři bagety. Jak záhy zjišťuji, jmenuje se Giuseppe a pochází z Itálie. „Byly moc dobré, vážně vynikající. Ta kombinace sýra a hub mi chutnala. Navíc vše bylo pěkně křupavé,“ pochvaluje si.

Na zapiekanku vzal na Okrąglak svoje rodiče. I jim chutnalo. V Krakově jsou poprvé, zatímco jejich syn už podruhé. Jeho přítelkyně je Polka. Okrąglak, česky Kulaťák, našel Giuseppe v turistickém průvodci, kam se trochu omšelé náměstí ve staré židovské čtvrti dostalo právě kvůli zapiekankám.

Některé gastro blogy sice radí sem vůbec nezacházet, a když, tak tu nic nejíst. Jiné ale naopak tvrdí, že nikde jinde v Polsku lepší zapiekanki neochutnáte.

Spustit audio

Související