Kamenné moře plné koz. Lokalita Cholpon-Ata v Kyrgyzstánu je starověký chrám pod širým nebem
Petroglyfy jsou jednou z nejstarších forem umění. Obrazy na skalách a kamenech vytvářeli naši předchůdci téměř na celém světě. Najdete je i v Kyrgyzstánu, hornaté zemi v severovýchodní části střední Asie. Nejlépe se petroglyfy zachovaly v nepřístupných údolích a v horských sedlech, ale mnohem snazší je vydat se za nimi do okolí jezera Issyk-Kul.
Dole pode mnou se třpytí vodní hladina, nade mnou se tyčí mohutné hory a všude kolem leží moře balvanů. Při bližším pohledu zjistíte, že skoro na každý z nich vyryli a vyškrábali dávní lidé jednoduché kresby.
„Proč jsou tyto petroglyfy tak unikátní? Protože jsou velmi staré. Ty nejstarší pocházejí z období 2 tisíce let před Kristem, ty nejmladší z 9. století našeho věku. Můžeme říct, že tudy ve své době prošly všechny civilizace,“ říká s nadsázkou průvodce Oleg.
Koza kam se podíváš
Začátek galerie pod širým nebem leží ale ještě dál v minulosti. „Asi před 30 tisíci lety sem kameny z hor přinesla obří lavina nebo možná silné záplavy. Pozoruhodné je, že každý balvan je pokrytý černou krustou. To je přírodní hořčík,“ doplňuje Žanat Sadakajev.
A právě do této tvrdé slupky začali lidé vyrývat jednoduché kresby. Na 42 hektarech jsou celkem 4 tisíce petroglyfů. Předpokládá se, že toto místo bylo jakýmsi chrámem pod širým nebem.
Na kamenech jsou vyryté lovecké scény, jezdci na koních, leopardi nebo velbloudi. Nejčastější motiv je ale více než prozaický – koza, a vždy s dlouhými zahnutými rohy. „Vidíte, tady je koza a tady taky. Proč? Protože to bylo nesmírně užitečné zvíře. Dávalo maso, mléko i kůže na oblečení,“ vysvětluje průvodce.
Kamenné moře
Na rozdíl od petroglyfů skrytých vysoko v horách jsou kameny v Cholpon-Ata relativně snadno přístupné. Leží nedaleko městečka, u silnice, která obkružuje obří jezero Isyk-Kul.
„Vědecké studium těchto kreseb přišlo relativně pozdě, až na konci 19. století. V roce 1896 zde byl slavný ruský orientalista Vasily Bartold,“ říká průvodce.
Podle Olega je většina návštěvníků zdejší archeologické lokality ze zahraničí. „Místní lidé jako by si ještě neuvědomovali, jak zajímavé a historicky cenné místo to je. Musíme se ještě učit vážit si naší historie,“ dodává.
Když zjistí, že jsem Čech, zbystří. Dříve sem prý Češi nejezdili, ale v poslední době jich přijíždí víc a víc. Pro české turisty a cestovatele hledající dobrodružství v poněkud neotřelých destinacích se Kyrgyzstán skutečně stává stále oblíbenější destinací. Málokdo přitom ví, že to byli právě čeští horolezci a milovníci hor, kdo stáli u zrodu turistického ruchu v Kyrgízii.
Související
-
Ázerbájdžánská galerie pod širým nebem je stará desetitisíce let. Tamní rytiny pocházejí i z pravěku
V pohoří Gobustán, několik desítek kilometrů na jih od ázerbájdžánské metropole Baku, najdete na 6 tisíc skalních rytin. Lidé je tam tvořili od pravěku do středověku.
-
Gulag.cz na stopě temné minulosti v Kyrgyzstánu: V masovém hrobě skončilo i dvacet popravených Čechů
Expedice organizace Gulag.cz se vrátila z Kyrgyzstánu, kde pátrala po masovém hrobu obětí stalinských represí v roce 1938. Mezi popravenými bylo i nejméně dvacet Čechů.
-
„Julius Fučík byl legendární postava.“ V Kyrgyzstánu má československý novinář dodnes vlastní ulici
Po roce 1989 u nás upadl u nás nacisty popravený komunistický novinář Julius Fučík poněkud v zapomnění, jeho kult ale žije dál ve střední Asii.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Evropa má po světě rozjednanou síť obchodních dohod. Trumpova cla je mohou uspíšit
-
Žádný kyberútok, technické problémy. Úřady mírní vysvětlení, proč nezveřejnily kritizovanou vyhlášku
-
Ukrajinci proruské kandidáty nezvolí. Kyjev řeší, jak uspořádat volby, pokud nastane příměří
-
Nick mě krásně našel bekhendem a Postava neměl šanci, popisuje Kondelík vítězný gól druhého finále