Hitlerův supervlak se nemohl nikdy odlepit z místa, říká historik. Tři metry široké koleje měly vést i přes Prahu

Největší audioportál na českém internetu

Expozice železničního muzea v Norimberku | Foto: Václav Jabůrek, Český rozhlas

Zápisník Václava Jabůrka

Německo letos oslaví 190 let od otevření první vlakové trati, a to mezi Fürthem a Norimberkem. V tomhle bavorském městě je i jedno z nejstarších železničních muzeí na světě. Náš zpravodaj Václav Jabůrek se v expozici zaměřil na několik zajímavostí, při kterých se železnice zapletla s politikou.

Společně s historikem Rainerem Mertensem jsme prošli oddělením, které upomínalo na transporty za holokaustu, a míříme k vitríně, kde jsou vystavené podezřele velké makety.

Původní fotografie první parní lokomotivy, která před 175 lety přejela z Norimberku do Fürthu

Skoro po celé Evropě jsou koleje s rozchodem 1435 milimetrů, nacisté to ale chtěli rozšířit na tři metry. Jeden koridor měl putovat přes Prahu, na východě se počítalo se zastávkami v Kazani nebo v Rostovu nad Donem.

„Všechny ty plány, na kterých se pracovalo od roku 1943, jsme pospojovali a sestavili dva modely. Širokorozchodná dráha měla mít různá využití – vagóny se salonky pro takzvané árijce, anebo soupravy pro nuceně nasazené z východu. Do každého vagónu se jich mělo vejít na 480. Nacisté s tím přišli v době, kdy prohráli u Stalingradu, ale pořád vymýšleli tratě až bůhví kam,“ popisuje historik.

Megalomanské projekty

Ptám se, jestli za nápadem nestál podobný princip, jako u vzducholodí – jestli nacisté nesázeli hlavně na efekt kvůli propagandě.

„Ano, jenže zeppeliny fungovaly. Tohle by nikdy nejezdilo, kvůli hmotnosti a přenosu energie,“ vysvětluje Rainer Mertens. „Abyste rozpohybovali takový kolos, dosáhli toho, že se odpíchne z místa, na to by bylo potřeba tolik energie, že se to dá označit leda za plýtvání.“

Historik Rainer Mertens

Megalomanství ale rozhodně nepropadlo jen hitlerovské Německo. Už krátce po jeho rozbití se objevily další nápady. „Američany, Sověty, a dokonce i Západní Němce krátce po válce napadlo postavit jaderné lokomotivy. I ty by byly hrozně těžké, protože reaktor musí být izolovaný,“ vypráví historik.

„Spolkové dráhy nechtěly zůstat stranou a taky chtěly jednu, aby jezdila po standardních kolejích. Dokonce se i znevažovala rizika. Přitom když vybuchne parní kotel nebo jaderný reaktor… Tenkrát jsme ale byli ještě nepolíbení. Nakonec stejně zůstalo jen u nákresů a plánů.“

Říšské dráhy a socialistický stát

S Rainerem Mertensem pak přecházíme do pasáže muzea věnované rozdělenému Německu. To východní, komunistické, mělo nejednu zvláštnost – třeba že svého dopravce nepřejmenovalo a na vagonech zůstaly nápisy Deutsche Reichsbahn.

Čtěte také

„Zní to směšně, že? Říšské dráhy a socialistický stát. Měnit název by bylo jednak hrozně drahé – viděl jsem podklady – kvůli změně tabulí, nápisů a tak. Ale hlavní důvod byl jinde,“ vysvětluje historik.

„V Postupimské dohodě stálo, že dopravu v rozděleném Berlíně má řídit centrála Říšských drah, a ta byla ve východní části města. Díky tomu mohla železnici po celém městě – i v západním sektoru – spravovat NDR. Dokonce i všechny linky S-Bahn měla pod kontrolou.“

Komunistům se to ale vrátilo, a když jejich strojvedoucí v 80. letech začali stávkovat, správu S-Bahn radši ihned předali Západu.

autoři: Václav Jabůrek , and

Související