Gulag.cz na stopě temné minulosti v Kyrgyzstánu: V masovém hrobě skončilo i dvacet popravených Čechů
Stalinské represe ve 30. letech 20. století je téma, které není ani zdaleka zpracované. Expedice organizace Gulag.cz se vrátila z Kyrgyzstánu, který je z tohoto pohledu zemí takřka neprobádanou. Jen v roce 1938 tam přitom bylo popraveno přes tři tisíce lidí, čtyři stovky zemřely ve věznicích. Mezi popravenými bylo i nejméně dvacet Čechů. Jednalo se o komunisty, kteří do tehdejšího Sovětského svazu odjeli s průmyslovou komunou Interhelpo. Kde jsou pohřbeni, se dodnes neví.
Přijíždíme k závoře, za kterou je lesík. Vypadá přesně jako místo, které nám popisovali. Právě tady nejspíš v roce 1938 pohřbívali popravené z města Karakol.
Na první pohled je to místo jako z pohádky: hradba vysokých hor s bílými vrcholky, blankytně modré jezero Issyk-kul. Kousek pode mnou je ale rozsáhlá proláklina zarostlá křovinami a nízkými stromy, kde by měl být masový hrob lidí zastřelených během stalinských represí. Dost možná, že jsou mezi nimi i Češi.
Celé místo se nejdříve prozkoumá z výšky a natočí z dronu, který řídí Judith Krulišová. „Jednak se dostaneme vysoko a uvidíme celou oblast v mnohem větší šířce, a taky doufáme, že některé záběry budeme moct použít do filmu o expedici,“ vysvětluje.
Vzpomínky místo kompasu
Badatelé mají štěstí – objevuje se pasák krav a vzápětí i jeho šéf. Strážce přírodní rezervace Muchtar si vzpomene na vyprávění svého předchůdce.
„Jednou v noci přišli komisaři NKVD a ptali se, jestli má koně. Uvízli s autem a potřebovali vyprostit. Když přišli na místo, viděl, že korba náklaďáku je plná lidských těl. Pod hlavní pistole vyprostil auto a musel slíbit, že o tom, co viděl, nikdy nepromluví. Pod hrozbou smrti. Druhý den se na místo vrátil a viděl, jak z písku trčí lidské nohy,“ vypráví Muchtar.
Přesné místo ale nezná. Podle historky s autem uvízlým v písku se jako nejpravděpodobnější zdá být úval vedle skupiny topolů. Spolu s předsedou spolku Gulag.cz Štěpánem Černouškem tedy kráčíme svižně písečnými dunami k hájku, kde by podle Muchtarova vyprávění mohl být masový hrob obětí stalinských represí.
Je to zvláštní pocit – tady někde, možná přímo pod našima nohama – jsou pohřbeny desítky popravených lidí. Lokalizace hrobu sice není přesná, ale i to, že díky této expedici známe aspoň přibližné místo, určitě stojí za to.
Související
-
80 let od amnestie Čechů v gulagu: Hledali útočiště před nacisty, skončili v pracovních táborech
Zhruba deset tisíc mladých mužů uteklo na začátku 2. světové války z Československa do Sovětského svazu. Většina jich skončila v gulagu. 3. ledna 1942 ale dostali amnestii.
-
Ne všichni legionáři toužili vrátit se do vlasti. Co se stalo s těmi, kteří zůstali ve Vladivostoku?
Před sto lety odplouvali z přístavu v ruském Vladivostoku českoslovenští legionáři. Někteří ale na evakuační lodě nenastoupili. Po jejich osudech pátrala Šárka Kuchtová.
-
Sovětský teror byl něco jako přírodní katastrofa, přibližuje postoj Kremlu předseda Gulag.cz
Téma gulagu si mě našlo samo, říká Štěpán Černoušek. Projekt Muzeum Gulag Online přibližuje fenomén sovětského vězeňského zařízení propojením historie a virtuální reality.