Vít Pohanka
Z návštěvy amerického vězení Guantánamo si odnesl rozporuplné pocity. Američané se sice snaží o maximální transparentnost v poskytování informací o podmínkách, v nichž jsou vězni drženi, ale nejpřísněji sledované informace stále udržují v tajnosti. Především o svých zážitcích z návštěvy nejnenáviděnějšího vězení současnosti si zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka povídal po lince s Lucií Výbornou a poté i s posluchači v on-line rozhovoru. Ve čtvrtek 10. září bude hostem zpěvák a hudebník Dan Bárta.
"Na jednu stranu si člověk odnese velmi zajímavé poznatky o tom, jakým způsobem se tam se zadrženými zachází, jak se respektují jejich kulturní a náboženské tradice, jak je o ně postaráno ze zdravotnického hlediska, na druhou stranu, když se začnete ptát na opravdu ožehavé věci, nikdo vám k tomu nic neřekne," popisuje svoje zážitky z nejsledovanější věznice světa Vít Pohanka.
V tajnosti drží Američané především informace týkající se nejpřísněji sledovaného tábora číslo 7, kde jsou drženi vězni, kteří mají nejcennější informace o možných teroristických útocích. Právě ty americká CIA v minulosti vyšetřovala metodami, které bývají označovány za mučení.
V této souvislosti v minulosti nechvalně proslul zejména tábor X-Ray, který byl původně určen pro migranty z Haiti nebo z Kuby. K zadržování vězňů obviněných z podílu na teroristických útocích se používal pouhé první 4 měsíce roku 2002.
"Z této doby také pochází většina známých fotografií vězňů v oranžových kombinézách, jak jsou odváděni někam k výslechům. K nelibosti současného vězeňského personálu se tyto fotografie stále využívají v článcích nebo televizních reportážích, které se týkají Guantánama dnes nebo které se týkají mučení CIA, což může ale také vůbec nemusí s Guantánamem souviset," vysvětluje Vít Pohanka .
Tábor X-Ray je dnes z nařízení soudu udržován v původním stavu pro případ, že by se jím chtěl někdo v budoucnu zabývat. Dnes je nejvíce využíván tábor číslo 4, kde jsou vězni, kteří nejsou příliš problematičtí, a mají proto také nejvolnější režim.
Jak vypadá život vězňů v jednotlivých táborech na Guantánamu? Proč podle Víta Pohanky prezident Obama trvá na rychlém uzavření Guantánama? Jak jeho pocity z návštěvy vězeňské základny ovlivnily vzpomínky na únos, jehož obětí se stal v Iráku? Ale i jak citlivé je pro Ameriku téma 11. září po osmi letech? Také na tyto otázky odpovídal Vít Pohanka v rozhovoru, jehož celý záznam si můžete poslechnout.
Záznam celého rozhovoru s Vítem Pohankou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.
Ačkoli bylo po skončení živého rozhovoru ve Washingtonu teprve něco kolem 4. hodiny ranní, Vít Pohanka ještě několik desítek minut v on-line rozhovoru ochotně odpovídal na dotazy posluchačů, které se do vysílání nevešly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.