Viktor Zavadil o filmu Jan Palach: Bylo mi sympatické, jak rychle se štáb dal dohromady

31. srpen 2018

Co stane v mladém herci, když se dozví, že má hrát Jana Palacha? Sedne si a přemýšlí a doufá, že to vyjde, popisuje herec Viktor Zavadil. Film Roberta Sedláčka Jan Palach je právě v kinech.

Jak se herec na takovou silnou roli, jako je Jan Palach, připravuje? „Dohledával jsem informace v knize od Jiřího Lederera, ze kterého scénář také vychází, hodně jsme konzultovali s Robertem Sedláčkem,“ vysvětluje.

Během příprav navštívili i archiv Univerzity Karlovy, kde je část pozůstalosti Jana Palacha, věci z doby činu, korespondence, fotografie…

Sedláček: Jan Palach nebyl ani zoufalec, ani podivín

Z natáčení snímku Jan Palach. Vpravo režisér snímku Robert Sedláček, vlevo představitel hlavní role Viktor Zavadil

Právě dnes by bylo Janu Palachovi 70 let. Málokdo ví, že se narodil 11. srpna 1948, ale každý ví, kdy a za jakých okolností zemřel. Příběh posledního roku a půl jeho života odvypráví snímek Jan Palach, který jde do kin symbolicky 21. srpna.

A jak probíhalo natáčení? „Překvapilo mne, jak rychle se štáb dal dohromady, bylo mi sympatické, jak se parta lidí na krátkou dobu stane blízkými a pak se rozejdou za jinými projekty,“ popisuje.

Než dostal nabídku hrát Jana Palacha, tak o něm věděl, že to byl mladý student. Věděl, co udělal a měl také přibližnou představu o tom, proč to udělal.

„Tím, že to nebyl osobní čin, který by vyvěral z toho, že Palach byl v depresi nebo v osobní krizi, tak v momentě, kdy by se soustředil na své osobní pocity a na to, že se chce rozloučit s blízkými, tak právě to by mohlo zapříčinit, že by do toho možná nešel,“ míní.

Šestadvacetiletý herec je z Ostravy a má už řadu divadelních zkušeností. V kladenském divadle hraje v několika komediích – Mnoho povyku pro nic, Brouk v hlavě, nebo také v komedii Expo 67.