UDÁLOST

27. Český lev

Tentokrát akademici vybírali z celkem 64 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2019. Slavnostní vyhlášení vítězů filmových i televizních kategorií se uskuteční v sobotu 7. března 2020 v pražském Rudolfinu. Moderovat bude Václav Kopta. Projděte si rozhovory s herci a režiséry nominovaných filmů!

155 hlasujících akademiků vybíralo z 34 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 30 dokumentů.

Nejlepší film: Na střeše, Nabarvené ptáče, Staříci, Tiché Doteky, Vlastníci

Nejlepší dokumentární film: Dálava, Forman vs. Forman, Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju...", Jiří Suchý - Lehce s životem se prát, Jiří Trnka: Nalezený přítel

Nejlepší režie: Jiří Mádl (Na střeše), Václav Marhoul (Nabarvené ptáče), Martin Dušek a Ondřej Provazník (Staříci), Michal Hogenauer (Tiché doteky), Jiří Havelka (Vlastníci)

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli: Jenovéfa Boková (Karel, já a ty), Iva Janžurová (Teroristka), Eliška Křenková (Tiché doteky), Dagmar Havlová (Vlastníci), Tereza Ramba (Vlastníci)

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli: Alois Švehlík (Na střeše), Petr Kotlár (Nabarvené ptáče), Hynek Čermák (Národní třída), Jiří Schmitzer (Staříci), Jiří Lábus (Vlastníci)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Anna Geislerová (Amnestie), Jitka Čvančarová (Nabarvené ptáče), Kateřina Janečková (Národní třída), Klára Melíšková (Vlastníci), Pavla Tomicová (Vlastníci)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Duy Anh Tran (Na střeše), Jan Cina (Národní třída), Ladislav Mrkvička (Staříci), Vojtěch Kotek (Vlastníci), David Novotný (Vlastníci)

Nejlepší scénář: Bohdan Karásek (Karel, já a ty), Jiří Mádl (Na střeše), Václav Marhoul (Nabarvené ptáče), Martin Dušek a Ondřej Provazník (Staříci), Jiří Havelka (Vlastníci)

Nejlepší kamera: Tomáš Juríček (Amnestie), Martin Žiaran (Na střeše), Vladimír Smutný (Nabarvené ptáče), Martin Štrba (Skleněný pokoj), Lukáš Milota (Staříci)

Nejlepší střih: Matej Beneš (Amnestie), Josef Krajbich (Dálava), Luděk Hudec (Nabarvené ptáče), Jana Vlčková (Staříci), Otakar Šenovský (Vlastníci)

Nejlepší zvuk: Viktor Krivosudský (Amnestie), Pavel Rejholec (Nabarvené ptáče), Pavel Rejholec a Viktor Ekrt (Skleněný pokoj), Václav Flegl (Staříci), Richard Müller (Tiché doteky)

Nejlepší hudba: Matúš Široký a Jozef Lupták (Amnestie), Ivan Acher a Michal Novinski (Hodinářův učeň), René Rypar (Na střeše), Antoni Komasa-Łazarkiewicz aRupert Vokmann (Skleněný pokoj), Matouš Hejl a Miroslav Srnka (Staříci)

Nejlepší filmová scénografie: Amnestie (Tomáš Berka, Václav Vohlídal, Karol Filo), Hodinářův učeň (Martin Kurel), Nabarvené ptáče (Jan Vlasák), Poslední aristokratka (Martin Kurel), Skleněný pokoj (Milan Býček)

Nejlepší kostýmy: Hodinářův učeň (Marek Cpin), Nabarvené ptáče (Helena Rovná), Poslední aristokratka (Katarína Hollá), Skleněný pokoj (Katarína Štrbová Bieliková), Vlastníci (Andrea Králová)

Nejlepší masky: Amnestie (Andrea Štrbová), Hodinářův učeň (Helena Steidlová), Nabarvené ptáče (Ivo Strangmüller), Skleněný pokoj (Pavla Frýdová, Tereza Prachařová, Leendert van Nimmwegen), Staříci (Eva Schwarzová)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film (nestatutární cena): Anežka (Adam Šoltés), Dcera (Daria Kashcheeva), Dezertér (Sasha Stelchenko), Hra (Lun Sevnik), SH_T HAPPENS (Dávid Štumpf, Michaela Mihályi)

Celý večer bude Česká televize vysílat v přímém přenosu 7. března od 20 hodin.

Nejnovější články

Stránky