UDÁLOST

26. Český lev

Tentokrát akademici vybírali z celkem 69 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2018. Slavnostní vyhlášení vítězů filmových i televizních kategorií se uskuteční v sobotu 23. března 2019 v pražském Rudolfinu. Moderovat bude Václav Kopta. Projděte si rozhovory s herci a režiséry nominovaných filmů!

143 hlasujících akademiků vybíralo z 40 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 29 dokumentů.

Nejlepší film: Jan Palach, Tlumočník, Toman, Všechno bude, Zlatý podraz

Nejlepší dokumentární film: Až přijde válka, King Skate, Nic jako dřív, Planeta Česko, Švéd v žigulíku

Nejlepší režie: Jan Švankmajer (Hmyz), Robert Sedláček (Jan Palach), Martin Šulík (Tlumočník), Ondřej Trojan (Toman), Olmo Omerzu (Všechno bude)

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli: Simona Zmrzlá (Hastrman), Ivana Chýlková (Chata na prodej), Jenovéfa Boková (Chvilky), Zuzana Bydžovská (Jan Palach), Kateřina Winterová (Toman)

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli: Karel Dobrý (Hastrman), Martin Huba (Hovory s TGM), Viktor Zavadil (Jan Palach), Jiří Macháček (Toman), Tomáš Mrvík (Všechno bude)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Jana Synková (Chata na prodej), Tatiana Vilhelmová (Tátova volha), Kristýna Boková (Toman), Eliška Křenková (Všechno bude), Lenka Vlasáková (Všechno bude)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Jan Kolařík (Hastrman), Jiří Lábus (Hmyz), Jan Vondráček (Jan Palach), Jan František Uher (Všechno bude), Jan Hartl (Zlatý podraz)

Nejlepší scénář: Tomáš Pavlíček, Lucie Bokšteflová (Chata na prodej), Eva Kantůrková (Jan Palach), Marek Leščák, Martin Šulík (Tlumočník), Zdenka Simandlova, Ondřej Trojan (Toman), Petr Pýcha (Všechno bude)

Nejlepší kamera: Diviš Marek (Hastrman), Martin Štrba (Tlumočník), Tomáš Sysel (Toman), Lukáš Milota (Všechno bude), Vladimír Smutný (Zlatý podraz)

Nejlepší střih: Jan Daňhel (Hastrman), Jan Daňhel (Hmyz), Vladimír Barák (Toman), Jana Vlčková (Všechno bude), Anna Johnson Ryndová (Zlatý podraz)

Nejlepší zvuk: Jan Šulcek, Jakub Jurásek, David Titěra (Domestik), Jiří Melcher (Hastrman), Ivo Špalj (Hmyz), Jiří Klenka (Toman), Marek Hart, Viktor Prášil (Zlatý podraz)

Nejlepší hudba: Cyril Kaplan, Jiří Konvalinka, Kryštof Kaplan (Domestik), Petr Wajsar (Hastrman), Michal Novinski (Toman), Monika Midriaková, Šimon Holý, Paweł Szamburski (Všechno bude), Jakub Kudláč (Zlatý podraz)

Nejlepší filmová scénografie: Henrich Boráros, Robert Smolík (Čertí brko), Petr Pištěk (Hastrman), Jan Švankmajer, Václav Švankmajer (Hmyz), Tomáš Svoboda (Toman), Jiří Sternwald, Karel Vaňásek (Zlatý podraz)

Nejlepší kostýmy: Andrea Králová (Čertí brko), Eva Kotková (Hastrman), Tomáš Chlud (Jan Palach), Katarína Štrbová Bieliková (Toman), Simona Rybáková (Zlatý podraz)

Nejlepší masky: Zdeněk Klika (Čertí brko), Jana Červenková (Hastrman), Jana Bílková (Jan Palach), Jana Bílková (Toman), Jaroslav Šámal (Zlatý podraz)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film (nestatutární cena): Cukr a sůl, Home Sleep Home, Noc s agamou, Spolu sami, Sto dvacet osm tisíc

Nejlepší filmový plakát (nestatutární cena): Toman

Cena filmových fanoušků (nestatutární cena): Úsměvy smutných mužů

Celý večer bude Česká televize vysílat v přímém přenosu 23. března od 20 hodin.

Nejnovější články

Stránky