Vědcům se poprvé podařilo zaznamenat vítr mezi galaxiemi. Přispěli i experti z Brna
Mezi galaxiemi ve vesmíru fouká vítr tvořený proudem částic mezigalaktického plynu. Poprvé ho podrobně popsal mezinárodní vědecký tým, mezi nimi i astrofyzikové z brněnské Masarykovy univerzity. Studie vyšla v nejnovějším čísle prestižního odborného časopisu Nature.
Magazín Experiment z 15. února 2025
„Mezigalaktický plyn je velmi řídký a velmi těžko pozorovatelný. Díky japonské družici XRISM ale dokážeme určit rychlosti v tomto plynu,“ popisuje Norbert Werner z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Takzvanou galaktickou atmosféru vědecká obec studuje desítky let.
„Doteď jsme uměli určit teplotu tohoto plynu, jeho hustotu, tlak, avšak nevěděli jsme, jak se hýbe,“ vysvětluje.
Nová družice zaměřila svůj rentgenový dalekohled na kupu galaxií v souhvězdí Kentaura – a poslala odpověď. Částice plynu proudí podobně jako vítr na Zemi, ovšem mnohem rychleji. Vědci a vědkyně zjistili, že jde o rychlost 100 až 300 kilometrů za sekundu.
Čtvrt století neúspěchů
Tento vítr podle nich rozfoukává hmotu mezi galaxiemi, proto se tam nic neshlukuje ani se tam netvoří hvězdy. Výzkumníci by teď rádi zjistili, jak vítr vzniká a jakou roli v tom hrají takzvané supermasivní černé díry uprostřed galaxií.
Astrofyzici z Masarykovy univerzity jsou součástí vědeckého týmu mise XRISM jakožto Evropskou kosmickou agenturou (ESA) nominovaní „hostující vědci”. Jejich příspěvek k tomuto výzkumu spočíval především v analýze obrazových dat z rentgenové družice Chandra, která odhalují známky interakce výronů z okolí černé díry ve středu této kupy galaxií s okolním plynem.
Zdroj: Masarykova univerzita
Podle Martina Jelínka z Astronomického ústavu Akademie věd jde o obrovské černé díry o hmotnosti několika milionů Sluncí, u nichž vzniká záření a výtrysky. I to by odborníci rádi pozorovali pomocí družice XRISM. Na podobná data totiž dlouho čekali.
„Tento detektor poprvé letěl do vesmíru už v roce 1999, ale družice vybuchla. Potom v roce 2005 letěla další japonská družice, která nesla kopii tohoto detektoru, a té unikl chladicí materiál, takže opět nic. Další letěla roku 2016 – tam se napozoroval jeden cíl – kupa galaxií v Perseovi –, ale potom se ta družice rozpadla na kusy,“ vyjmenovává předešlé neúspěchy Norbert Werner.
Vědci nyní doufají, že stávající čtvrtý pokus vydrží pozorovat vesmír aspoň pět let.
Související
-
Vesmír vypadá úplně jinak, než jsme si mysleli. Vidíme jen takové koření v polévce, vypráví astronom
Brněnská hvězdárna popularizuje nejrůznější vědy. V jejím čele stojí už 16 let astronom Jiří Dušek. Co ho na vesmíru fascinuje? A jak vnímá proměny svého oboru?
-
Mlhoviny, galaxie i kameny letící okolo Slunce. NASA představuje první snímky z Webbova teleskopu
Webbův vesmírný dalekohled pošle vědcům první sérii snímků mlhovin, galaxií a planet. Vědci by měli vidět vesmír v podrobnějším světle.
-
Díky Webbovu teleskopu můžeme objevit planetu vhodnou pro život do 10 let, věří astronom
Čím je Webbův teleskop unikátní? A jak čeští vědci dostali do kosmu družici? Poslechněte si rozhovor s Janem Spratkem z hvězdárny a planetária Hlavního města Prahy.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Trump je ‚velmi rozzlobený‘ na Putina kvůli příměří. Hrozí 50procentními cly na ropu
-
Slovensko hlásí další ohnisko nákazy slintavkou a kulhavkou. Od českých hranic ho dělí 40 kilometrů
-
Vyjednavači a šedé eminence. Kdo domlouvá konec války na Ukrajině?
-
Humanitární pracovnice o Myanmaru: Získávat informace je složité, nejdůležitější je teď voda a jídlo