Ve válce se musí s informacemi zacházet opatrně, mohou zřetězit konflikt a vyvolat další vraždění, varuje reportér Martin Dorazín

S věkem člověk získá zkušenost, ale bezprostřední střet s válkou je vždycky stejný jako poprvé, říká reportér Martin Dorazín
Nezaplacené účty a uschlé květiny vás vrátí do normálního života, říká s nadsázkou Martin Dorazín, který nedávno získal cenu Hanzelky a Zikmunda za reportáže z válečné zóny v Náhorním Karabachu. Je obrovské dilema, co z oblasti konfliktu sdělovat, aniž by člověk ohrozil sebe nebo ostatní. Informace z první ruky mohou být zákeřné: ani to, co vidíte, nemusí být pravda, ani místní často nechtějí prozrazovat pravdu. Co ve válečných konfliktech prožil? A může novinář nosit zbraň?
Čtěte také
„Na všechna místa válečných konfliktů se v klidných dobách velmi rád vracím,“ říká reportér. Místní lidé se stávají jeho blízkými kamarády a pomáhají mu v těžkých dobách, kdy není život jednoduchý pro nikoho. „Chtěl bych se podívat do Libye, což je nádherná země plná přátelských lidí – ale nemůžu,“ pokračuje.
Dříve krásná místa zkázy
Hory podél arménské hranice jsou prý neuvěřitelně krásné, dřív se tam hodně jezdilo na dovolenou. „Teď jsou nepřístupné, pod kontrolou Ázerbájdžánu. Bylo nám líto, že za námi padají závory a do konce života se tam nedostaneme,“ vzpomíná na nedávný zážitek.
Do Náhorního Karabachu se teď vracejí lidé, které vyhnala čtyřicetidenní podzimní válka. Mají tam své domy, pole, sady, firmy. Každý se chce co nejrychleji vrátit domů a nebydlet v nouzovém obydlí.
„Přijíždějí autobusy s dětmi a nacházejí své domovy v různém stavu. Některé zničené nebo vyrabované, to k válce patří. Spousta lidí se vrátit nechce nebo nemůže, přišli o část rodiny, padají na ně nepříjemné vzpomínky,“ popisuje tamní zkušenost.
Čtěte také
A co je v jeho práci válečného zpravodaje nejdůležitější? „Reportér si musí zachovat citlivost a lidskost a pokusit se ty příběhy předat. V reportáži musí být cítit prostředí, situace, strachy, ale novinář se z toho nesmí zhroutit, to by nebyl moc platný,“ říká.
Zvuk může podle Martina Dorazína předat daleko víc než televizní záběry. „Je to jediná informace a posluchač si sám dotváří situace podle fantazie. Lidé nemusí rozumět konfliktu, ale pochopit, že každá válka je příšernost, která má dlouhodobé následky a lidé by se jí měli vyhnout za každou cenu,“ dodává.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Hlavní sponzor Tykač poslal Klausovi 10 milionů, peníze mu ale po letech odepřel omilostněný byznysmen
-
V Česku dva, na Slovensku žádný. Čína má ve střední Evropě svoje influencery, zaměřují se hlavně na nás
-
Fandil Beatles, ukousl prý hlavu netopýra. Ozzy byl démon, roztomilý ‚strejda‘ i popkulturní ikona
-
Moskva ztrácí významné spojence. Ruský vliv v části jižního Kavkazu slábne, prostor vyplňují jiní hráči