Strach o život a vyhrocené emoce. Martin Dorazín natáčel reportáž v ostřelovaném městě Martuni
Za války jsou v ohrožení života všichni – vojáci, civilisté i reportéři. Nemají žádná privilegia ani větší bezpečí než jiní lidé. Náš zvláštní zpravodaj v Náhorním Karabachu Martin Dorazín teď poodhalí zákulisí práce ve válečných podmínkách.
Čtěte také
Mikrobus se skupinou novinářů z různých zemí vjíždí do města Martuni, které je každý den cílem těžkého ostřelování. Ruští novináři vytvořili menší problém, protože utekli z auta. „My tady nebudeme sedět, nenecháme se uškvařit zaživa, protože tady padají bomby,“ vykřikovali. Ukazovali při tom na místo padesát metrů odsud s obavou, že pokud budeme sedět v autě, tak se nezachráníme nebo nestačíme utéct.
Ostrý konflikt
Vypukla velmi ostrá hádka s organizátory této cesty: „My sem jezdíme každý den, známe bezpečnostní pravidla, která všichni musí respektovat,“ říkali. Ovšem tito ruští novináři je respektovat odmítli. Dokonce se chtěli prát a potom utekli z auta do nejbližší budovy se slovy, že tady je každý odpovědný jenom sám za svůj život a že tady nikdo nikomu nemůže velet.
Čtěte také
Zastavili jsme na dalším místě, musíme pracovat velmi rychle. Novináři musí svoji práci odvést, nafotit, natočit a rychle pryč. Za chvíli vyjedeme trošku výš do hor a tam už bude úplná mlha, která všem novinářům v tomto mikrobusu i posádce nabízí téměř bezpečí.
Za zvuku sirén
Cesta potrvá hodinu, hodinu a půl, pokud během ní nenastanou nenadálé okolnosti nebo nevznikne nějaké příliš velké nebezpečí. Dnes máme tu výhodu, že ve Stěpanakertu je zamračeno.
Čtěte také
Míjíme ta pole, na kterých obyvatelé Martuni pracují, jsou zoraná a upravená. Jsou to vinice, posle s pšenicí, ječmenem a viděl jsem také jedno tabákové políčko. Arménský tabák je vyhlášeným artiklem.
A když se v Karabachu díváte na televizi, najednou se vám odpojí program, vypne se a ozvou se zvuky sirény. To znamená, že máte pár minut nato, abyste seběhli dolů do krytu.
Související
-
I po 22 letech od zemětřesení žijí mnozí Arméni v kontejnerech
Pár vteřin jim obrátilo život vzhůru nohama. Země se otřásla a lidé ve městě Gyumri v Arménii přišli rázem o své příbuzné a střechu nad hlavou. Psal se rok 1988 a b...
-
Probuzený konflikt o Náhorní Karabach urychlil ruskou kolonizaci Arménie, píše deník Rzeczpospolita
Ázerbajdžánu se v minulých týdnech podařilo obsadit část území, které dosud spravovala vláda z Jerevanu.