V rekordně vysokém únorovém schodku nevidím žádný problém, prohlašuje ekonomka Eva Zamrazilová
Hospodaření za první dva měsíce letošního roku skončilo schodkem 27,4 miliardy korun, největším v historii samostatné České republiky. Národní rozpočtová rada navíc ve svém středečním stanovisku předpovídá, že letošní růst HDP nedosáhne odhadovaných dvou procent. Je na čase přemýšlet o rozpočtových škrtech? „Z únorových čísel nevyplývá žádné výrazné zhoršení oproti plnění loňského roku,“ říká k tomu ekonomka Eva Zamrazilová.
Čtěte také
Je to přehnané hodnocení, myslí si předsedkyně Národní rozpočtové rady a vysvětluje, že důležitý je pohled na příjmovou stranu rozpočtu, která nedostala předpokládané finanční prostředky z Evropské unie.
„Peníze z EU jsou nejhůře predikovatelné v rámci celého roku. Neplatí, že v jednom měsíci by přišla jedna dvanáctina těchto příjmů. Je to nelineární záležitost,“ argumentuje s tím, že tyto chybějící příjmy se do rozpočtu velmi pravděpodobně doplní v nadcházejících měsících.
Ekonomika zpomaluje
Další vývoj hospodářské situace je podle Evy Zamrazilové obtížně předvídatelný s ohledem na epidemii koronaviru, která má už dnes celosvětový dosah. „Pokud by se situace během příštích několika týdnů neuklidnila, mohl by se růst zpomalit až na jedno procento,“ cituje Zamrazilová dosavadní nejpesimističtější odhady.
Čtěte také
„Čistě za sebe si dovolím říct, že současná situace ve světě, tak jak stojí teď, by mohla českou ekonomiku stát zhruba dvě tři desetiny procentního bodu,“ odhaduje předsedkyně Národní rozpočtové rady.
Důležitým faktorem je obchodní vazba Číny a Německa, potažmo Číny a dalších evropských zemí, vysvětluje ekonomka. Současně ale dodává, že ekonomové zatím nemají k dispozici žádná tvrdá data z ledna ani z února
Koronavirus paralyzuje globální ekonomiku
Oslabení hospodářské stability započala obchodní válka mezi USA a Čínou, jejíž nezamýšlenou obětí se stala německá a potažmo evropská ekonomika. V současnosti paralyzuje čínskou ekonomiku navíc epidemie koronaviru, což má vliv na obchodní, ale i výrobní vztahy mezi Čínou a zbytkem světa.
Výpadek subdodávek od čínských dodavatelů může znamenat zdražení nebo zpomalení výroby. „Čím dříve epidemie skončí, tím slabší bude promítnutí popsaných rizik do domácí ekonomiky,“ vysvětluje Eva Zamrazilová.
Je česká vláda připravena na pomalejší růst HDP? Měla by naplánovat návrhy rozpočtových škrtů? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Schodek rozpočtu bude problematický v případě pomalejšího růstu ekonomiky, říká expert
Poslanci v prvním kole projednají rozpočet na příští rok. Vláda do sněmovny poslala návrh, který počítá se 40miliardových schodkem.
-
Koronavirus způsobil rekordní pokles aktivit čínských továren, vedení země vyzývá k obnově činnosti
Zpráva naznačuje, že stav čínské ekonomiky již dříve zasažené obchodní válkou s USA se dále zhoršuje. Boj proti šíření koronaviru přinesl řadu omezení a prakticky ochromil hospodářskou aktivitu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.