V regionech, kde je pandemie pod kontrolou, by se mohlo rozvolňovat, navrhuje ekonomka Horská
Ovlivní uzavření tří okresů ekonomiku v těchto regionech? Komu se vyplatí jeden univerzální kompenzační program pro podnikatele? Může si Česká republika dovolit takzvaný tvrdý lockdown? Vladimír Kroc se ptal Heleny Horské, ekonomky a členky platformy koroNERV-20.
Jak se díváte na nejnovější krok vlády uzavřít od půlnoci tři okresy? Co to bude znamenat pro regiony ekonomicky?
Čtěte také
Ekonomicky je to velký problém, ale řešíme tady nekontrolovatelné šíření pandemie. Takže musím říct, že toto opatření mi nepřijde až tak problematické. Vidím spíše jiné problémy v reakci naší vlády.
Zůstaňme ještě u toho uzavření okresů. Jednou z výjimek jsou cesty do školy a do práce. Má takové opatření smysl?
Určitě má. Jistým způsobem dáváme signál ostatním občanům České republiky, že pohybovat se a cestovat do těchto regionů je velké riziko. Zároveň se snažíme neohrozit a nedestabilizovat tamní ekonomiku. Napadá mě, že když už zavádíme regionální opatření, tak proč nezavést regionální opatření opačného typu? Proč nezavést v regionech, kde se pandemie nešíří tímto tempem, je pod kontrolou a kapacita nemocnic není tak napjatá, za určitých přísných hygienických pravidel naopak rozvolnění ekonomiky? Takže toto opatření mě zavádí k myšlence lokálního rozdělení opatření – rozdělit regiony podle toho, nakolik jsou zasažené a nakolik je tam vážná situace.
Část odborné veřejnosti volá po takzvaném tvrdém lockdownu pro Českou republiku? Co by to způsobilo v hospodářství? A přineslo by to kýžený efekt?
Lockdown je něco, co jsme zažili už na jaře. Nicméně situace je v současnosti odlišná v tom, že mnohé průmyslové firmy se naštěstí naučily v této situaci fungovat. To znamená: učíme se pomalu s touto tíživou situací žít, sice nás to stojí psychické a ekonomické úsilí, ale firmy byly schopny lépe než stát reagovat na šíření covidu. A byly schopny zavést nějaká preventivní opatření.
Kdy se podaří dostat hospodářství do kondice, jakou mělo před pandemií koronaviru? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zpráva, telegramový odkaz, pak nabídka peněz. Jak se Írán pokoušel v Izraeli rekrutovat špiony
-
17 pytlů. Policisté procházejí zajištěný majetek po asistentce, která měla ukrást sokolům miliony
-
Později do důchodu? Správná změna, ale nemluvme o reformě, komentuje publicista
-
Italský plán posílat migranty do Albánie je fiaskem. Meloniová od něj potichu upouští