V Peci pod Sněžkou letos poprvé vyjely na sjezdovky rolby se systémem SnowSat

3. únor 2019

Každý den, když ze sjezdovek odjedou poslední lyžaři, vyrážejí na svahy rolby. Jejich úkolem je nejen srovnat rozježděný sníh, ale také ho rozhrnout tak, aby ho bylo na sjezdovce všude stejně. V Peci pod Sněžkou jim v tom tuto sezónu poprvé pomáhá systém SnowSat. Ten pomocí satelitních dat a GPS dokáže určit, kolik je pod rolbou sněhu. Skiareálu by to mohlo ušetřit až 15 procent nákladů především na zasněžování.  Rolbou vybavenou SnowSatem se projel reportér Vojtěch Koval.

Po své pravé ruce má rolbař Radimem Karlík displej, na kterém vidí malou rolbu a mapu sjezdovky s různobarevnými plochami. Barevná škála mu napovídá, kolik sněhu v daném místě sjezdovky zrovna je.

Ušetří vodu, zefektivní provoz a urychlí úpravu sjezdovek. Nový systém Snowsat začnou testovat v Peci pod Sněžkou

Moderní rolby se do kopce přitahují pomocí navijáku a ocelového lana

SkiResort Černá hora – Pec v Krkonoších v letošní sezoně vyzkouší technologii, která umožní šetrnější hospodaření s vodou při zasněžování a efektivnější úpravu sjezdovek. Dosud museli rolbaři výšku sněhu pouze odhadovat. Systém Snowsat ovšem vychází z dat vysílaných družicí i systému GPS. Díky informacím z roleb dokáže monitorovat výšku sněhu na sjezdových tratích. Ta se pak promítne do mapy s přesností na tři centimetry.

Letošní sezóna lyžařům i skiareálům přeje, a tak pod sebou teď podle displeje máme osmdesát centimetrů sněhu a míříme do žlutého pole, kde je víc než metr a půl sněhu. S blížícím se jarem ale budou mít správci sjezdovky díky systému SnowSat skvělý přehled o tom, v kterých místech se sněhová pokrývka začíná nebezpečně tenčit a kde je tedy potřeba trochu sněhu přihrnout.

„Taky víme, kudy vedou přes sjezdovky silnice, a tam máme nahrnuto víc,“ doplňuje Radim Karlík. „Velká pomoc je to na jaře, kdy nebudeme muset tolik přehrnovat, protože díky SnowSatu víme, kolik sněhu kde máme.“

Lyžaři na sjezdovce na Dolní Moravě

Ideální zkraje sezóny

„Kdyby bylo na sjezdovkách mnohem méně sněhu než teď, tak by systém SnowSat do úpravy sjezdovek promlouval mnohem víc,“ říká mluvčí skiresortu Černá hora-Pec Zina Plchová. „Velmi důležitý je i na začátku sezóny, kdy připravujeme sjezdovky a rozhrnujeme uměle vytvořený sníh. Třeba letos jsme docela dlouho fungovali na technickém sněhu, než napadlo.“

Přišli o nohu, a přece se nemuseli vzdát lyžování. Moderní protézy dokážou téměř zázraky

Aleš Bouda lyžoval dříve závodně. Bionické koleno mu umožňuje užít si jízdu na lyžích i po amputaci

V Peci pod Sněžkou se konal netradiční lyžařský kurz. Lektoři z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy společně s pracovníky protetické firmy Otto Bock během něj učili pacienty s amputací lyžovat na obou nohou, a to pomocí speciální lyžařské náhrady.

Stejně tak budou rolbaři SnowSat hodně využívat i na konci sezóny, kdy bude sněhu ubývat a bude třeba zajistit, aby měly sjezdovky požadovanou a hlavně souvislou vrstvu sněhu.

„V každé z roleb je umístěný GPS vysílač, který komunikuje se dvěma stanicemi umístěnými na vyvýšených místech areálu. Systém zaznamenává okamžitou polohu rolby a porovnává ji s digitální mapou sjezdovek. Měří díky tomu vrstvu sněhu na daném místě s přesností plus minus tři centimetry,“ popisuje Zina Plchová.

Ušetří miliony

Skiareál má teď k dispozici pět roleb vybavených SnowSatem. Všechny jezdí v Peci pod Sněžkou, aby mohlo vedení resortu vyhodnotit, kolik úspor systém středisku přinese. Podle dodavatele by měl SnowSat snížit především náklady na zasněžování až o 15 procent. To by v rozpočtu skiareálu znamenalo milionové částky.

„Doteď jsme aktuální stav sněhu zjišťovali pomocí sond, ale nikdy nemůžete udělat dost sond, abyste měli jasnou představu, jaká je výška sněhu po celé sjezdovce. Kdyby tedy nebyly ideální podmínky a byli bychom závislí jenom na sněhu, který vyrobíme, díky SnowSatu víme, kolik ho pro kterou sjezdovku potřebujeme vyrobit,“ uzavírá Zina Plchová.

autoři: Vojtěch Koval , and | zdroj:
Spustit audio

Související