V Česku hrozí epidemie srdečního selhání, varují kardiologové. Jaké jsou příznaky?
Počet lidí s nemocemi oběhové soustavy stoupá. V roce 2011 selháním srdce trpělo zhruba 97 tisíc pacientů, loni jich bylo už 122 tisíc. „Čísla znamenají pacienty, kteří vyžadují výrazné ošetření, ale pacientů je až trojnásobek a neustále jich přibývá. Srdeční selhání je vleklý stav spojený s nevýkonností, s nedostatkem dechu při námaze, nedostatečnou regenerací, mohou se objevit otoky kolem kotníků i výš,“ popisuje předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.
Čtěte také
„Projevy nejsou úplně specifické, proto se někdy srdeční selhání diagnostikuje nedobře a pozdě,“ konstatuje Aleš Linhart. „Příčin je celá řada. Jedna z hlavních hrozeb je prodělaný infarkt, neléčená hypertenze, špatně korigovaná cukrovka, obezita, fyzická neaktivita, ateroskleróza.“ Čím se liší srdeční selhání od infarktu? Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Češi přesolují. Riskují vysoký krevní tlak, infarkt nebo...
Tušíte, kolik soli každý den sníte? Podle ministerstva zdravotnictví zkonzumují Češi denně okolo 15 gramů této pochutiny. Světová zdravotnická organizace přitom dop...
-
Trápí vás srdce? Zapomeňte na lékové prázdniny, riziko infarktu se v zimě zvyšuje, varuje lékař
Největší pravděpodobnost, že člověk prodělá srdeční infarkt, je v prosinci a lednu. Může za to mimo jiné prudký pokles teplot a zároveň nižší vlhkost vzduchu.
-
Novinky v léčbě srdce? Ultrakrátké pulzy nebo bezdrátová stimulace, popisuje kardiochirurg
Přes 100 pacientů s fibrilací síní už letos lékaři pražské Nemocnice na Homolce operovali pomocí revoluční pulzní léčby. Jak tato metoda funguje?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka