V Česku hrozí epidemie srdečního selhání, varují kardiologové. Jaké jsou příznaky?

9. prosinec 2022

Počet lidí s nemocemi oběhové soustavy stoupá. V roce 2011 selháním srdce trpělo zhruba 97 tisíc pacientů, loni jich bylo už 122 tisíc. „Čísla znamenají pacienty, kteří vyžadují výrazné ošetření, ale pacientů je až trojnásobek a neustále jich přibývá. Srdeční selhání je vleklý stav spojený s nevýkonností, s nedostatkem dechu při námaze, nedostatečnou regenerací, mohou se objevit otoky kolem kotníků i výš,“ popisuje předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Čtěte také

„Projevy nejsou úplně specifické, proto se někdy srdeční selhání diagnostikuje nedobře a pozdě,“ konstatuje Aleš Linhart. „Příčin je celá řada. Jedna z hlavních hrozeb je prodělaný infarkt, neléčená hypertenze, špatně korigovaná cukrovka, obezita, fyzická neaktivita, ateroskleróza.“ Čím se liší srdeční selhání od infarktu? Poslechněte si rozhovor.

autoři: Petr Král , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.