Trápí vás srdce? Zapomeňte na lékové prázdniny, riziko infarktu se v zimě zvyšuje, varuje lékař
Největší pravděpodobnost, že člověk prodělá srdeční infarkt, je v prosinci a lednu. Může za to mimo jiné prudký pokles teplot a zároveň nižší vlhkost vzduchu. Jak to ovlivňuje oběhovou soustavu a je možné riziko výskytu infarktu v zimních měsících snížit?
Rizikovým člověkem je typicky obézní, starší kuřák s vysokým tlakem a cholesterolem. „Na infarkt myokardu si všichni bohužel zaděláváme po celý život,“ upozorňuje předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.
Pacienti, kteří se zvýšenému riziku infarktu chtějí v zimě vyhnout, by podle něj měli především důsledně dodržovat stanovenou lékovou léčbu a nedělat si takzvané „lékové prázdniny“. „V mrazivém počasí se pokud možno vyvarujte prudkých teplotních přechodů a příliš velké fyzické zátěže,“ dodává lékař.
S voláním záchranky neotálejte
Odborníci v následujících měsících a letech očekávají prudký vzestup lidí se srdečním selháním. Půjde prý mimo jiné o pacienty, kteří přechodili infarkt, protože si při podezření na infarkt nezavolali záchranku.
„Máte-li prudkou bolest na hrudi, špatně se vám dýchá, buší vám srdce a jste opoceni, neváhejte přijet do nemocnice,“ apeluje lékař.
Související
-
Pacientů po infarktu se ptám, kolik kouříte, říká kardiolog. Naší snahou je, aby se k nám nevraceli
Zdraví není jen covid, vyzývá kardiolog Michal Pazderník z IKEM, aby lidé nepodceňovali bolest na hrudi, možný příznak infarktu.
-
Češi přesolují. Riskují vysoký krevní tlak, infarkt nebo...
Tušíte, kolik soli každý den sníte? Podle ministerstva zdravotnictví zkonzumují Češi denně okolo 15 gramů této pochutiny. Světová zdravotnická organizace přitom dop...