Novinky v léčbě srdce? Ultrakrátké pulzy nebo bezdrátová stimulace, popisuje kardiochirurg
Přes 100 pacientů s fibrilací síní už letos lékaři pražské Nemocnice na Homolce operovali pomocí revoluční pulzní léčby. Jak tato metoda funguje a jaké jsou další technologické novinky při operacích srdce?
Fibrilace síní je nejčastější porucha srdečního rytmu. Lékaři ji dnes dokážou léčit pomocí pulzů – konkrétně se jedná o ultrakrátké vlny s vysokou voltáží a nízkými ampéry.
Čtěte také
„Je naprosto netermická, nevytváří tepelnou energii. Membrána svalové buňky srdce je touto vlnou ‚proděravěna‘. Vytvářejí se v ní mikropóry, které způsobí, že se buňka nedokáže elektricky aktivovat a postupně umírá přirozeným způsobem. K tomuto odumírání buněk dochází v těle běžně,“ popisuje primář kardiocentra pražské Homolky Petr Neužil.
Fyziologická stimulace srdce
Lékaři ale v léčbě onemocnění srdce plánují zavádět další novinky. „Velmi blízko je situace, kdy budeme moct použít bezdrátovou stimulaci kapsle, která se implantuje do srdce. Kromě kapsle, kterou už asi deset let implantujeme do pravé komory, budeme schopni implantovat kapsli i do pravé síně, bude se jednat o fyziologickou stimulaci. Aktivní jsme i na poli katetrizačních intervencí chlopní.“
O novinkách v léčbě srdce lékaři před pár dny diskutovali v rámci Kardiologického dne Petra Niederleho. Ten pořádají spolu se Sdružením ambulantních kardiologů, VZP a Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
Související
-
Kolegyně upozorňuje, že jsem až příliš legrační, ale zdravá mysl je důležitá, věří kardiolog Neužil
Zdráhal jsem se hovořit o koronavirové situaci, protože jsem jí nerozuměl, přiznává s pokorou primář kardiologického oddělení nemocnice Na Homolce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.