Soňa Nevšímalová

19. březen 2010

Nejdůležitější je spánková hygiena, zdůrazňuje hlavní zásadu kvalitního spánku host pátečního Dopoledního Radiožurnálu, neuroložka Soňa Nevšímalová z Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. S moderátorkou Danielou Karafiátovou si u příležitosti Světového dne spánku povídala především o tom, v čem spočívá kvalitní a zdravý spánek, jak předejít problémům s nespavostí nebo narkolepsií, které trápí čím dál více lidí, i jak se s poruchami spánku vyrovnává moderní medicína. V sobotu 20. března bude hostem ředitel ND v Brně Daniel Dvořák.

Co si pod pojmem spánková hygiena máme vlastně představit? Chodit spát ve stejnou dobu do ne příliš vytopené místnosti, nejíst před spánkem těžká jídla a vyhýbat se alkoholu, celkově se zklidnit – to jsou jen některá z pravidel zdravého spánku, která bychom měli podle Soni Nevšímalové dodržovat.

Kvalitní spánek závisí však také na řadě poměrně subjektivních faktorů. V prvé řadě je podmíněn věkem. „Spánek se v průběhu našeho stárnutí mění, a to nejen kvalitou, ale i dobou, po kterou spíme,“ přibližuje Soňa Nevšímalová rozdíly, které můžeme pozorovat například mezi spánkovým biorytmem malého dítěte a staršího člověka.

Zcela individuální pak je množství spánku, které každý z nás potřebuje. „Někomu stačí třeba i čtyři, pět hodin a cítí se úplně fit a jiný potřebuje k tomu, aby byl druhý den svěží, osm, devět hodin spánku,“ vysvětluje Soňa Nevšímalová a dodává: „Nespavost je tedy jedna z mála chorob, která je opravdu čistě subjektivní.“

Jakkoli se však může zdát problém nespavosti poměrně okrajovou zdravotní komplikací, jeho následky mohou být i velmi závažné. Kromě přibývání na váze vedou poruchy spánku totiž i k závažným interním problémům, jako je zvýšené riziko infarktu, cévní mozkové příhody nebo diabetu.

A Soňa Nevšímalová varuje nejen před nespavostí, ale i před opačnou spánkovou poruchou - narkolepsií, tedy nadměrnou spavostí. „Jde o onemocnění, které je velice často poddiagnostikováno. Diagnóza je správně určena třeba jen u jednoho pacienta z deseti,“ upozorňuje neuroložka, která v rozhovoru popsala, jak se narkolepsie projevuje a co nejvíce trápí pacienty postižené touto nemocí.

Danielu Karafiátovou samozřejmě také zajímalo, jak s poruchami spánku bojovat, a v rozhovoru zazněly i dotazy, které do vysílání zaslali posluchači. Při poslechu záznamu celého rozhovoru se tak například dozvíte, jak si poradit s nedostatkem spánku na mateřské dovolené, jak je to s rozdělením populace na takzvané typy skřivan a sova nebo jestli mají miminka před narozením sny.

Záznam celého rozhovoru se Soňou Nevšímalovou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: and
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...