Růst nájemného třeba i o 50 procent je v rozporu s občanským zákoníkem, upozorňuje předseda Sdružení nájemníků

29. květen 2023

Liberec, Kroměříž, Jihlava nebo třeba Havířov. Příklady měst, ve kterých budou lidé nově platit v obecních bytech vyšší nájemné. Radnice to zdůvodňují různě. Někde započítávají inflaci, jinde například potřebují víc peněz na investice do zanedbaného bytového fondu. A zvýšení to bude někde výrazné. Třeba v Kroměříži nebo Havířově až o 100 procent. Nejen to kritizuje v Ranním interview předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba.

Čtěte také

Co říkáte na to, že radnice zvedají nájmy právě teď?

Občanský zákoník, který stanovuje tvorbu nájemého už od 1. Ledna 2014 , umožňoval podstatné změny proti dnešku, neboli ocenění jednotlivých bytů podle kvality, délky, polohy. A tohle je plošné, je to v rozporu s platnými předpisy, protože byty mají být oceněny podle kvality. A pokud se v městě zvýší nájemné třeba o 50 procent, je to v rozporu s předpisy.

Stoupá počet lidí, kteří si nemůžou dovolit zaplatit nájemné? A jak to poté řeší? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...