Přibývá pacientů s lymeskou boreliózou. „Ve 2. fázi testů je nadějná kandidátní vakcína,“ říká lékař

28. červenec 2022

V prvních šesti měsících letošního roku zaznamenali v Česku hygienici podle předběžných dat Státního zdravotního ústavu 860 případů lymeské boreliózy. Ve stejném období loňského roku bylo o 280 případů méně. Nejvíce nemocných je v Jihočeském kraji a na Vysočině. Borelióza je vůbec nejčastější nemocí, kterou u nás klíšťata přenášejí.

„Syn přijel z tábora, po 3 dnech jsem si všimla, že má ohraničený flek na ruce a částečně na lopatce na zádech. Napadlo mě hned, že to bude borelióza, protože už ji jednou prodělal,“ říká Andrea Říhová, maminka jedenáctiletého Erika.

Borelióza se léčí antibiotiky. Účinné očkování zatím neexistuje. Jinak je tomu u klíšťové encefalitidy. O vakcinaci proti této nemoci mají lidé zájem i teď v letní sezóně.

Čtěte také

„Každý den přichází 5 až 15 lidí buď na přeočkování, nebo sami na sobě vidí při procházkách v přírodě, že po nich klíšťata lezou a je jich hodně, tak se rozhodnou se naočkovat i v letních měsících,“ potvrzuje lékař Jan Dvořák.

Kdy bude dostupná také vakcína proti lymeské borelióze, ale podle něj v tuhle chvíli nikdo neví. Je nadějná kandidátní vakcína, probíhá 2. fáze klinického zkoušení. Výrobce plánuje spuštění 3. fáze ve čtvrtém kvartálu,“ upřesňuje, ale jedním dechem dodává, že vývoj vakcín je složitá a časově náročná záležitost, která často trvá několik let.

Jak poznáte boreliozu?

Jediným skutečně typickým a nezaměnitelným projevem boreliozy je erythema migrans – červená skvrna, která je buď homogenní nebo od prostředka bledne. Vytvoří se několik dnů/týdnů po nákaze na místě, kde jste měli klíště, případně štípanec od hmyzu. Pokud si skvrny nebudete všímat, začas sama zmizí. Borelie se mezitím mohou rozšířit krevním oběhem nebo lymfou, případně podél nervových vláken dál do těla. Bohužel asi u poloviny nakažených se tento varovný příznak vůbec neobjeví a infekce se šíří od počátku skrytě.

Ve druhé fázi nemoci můžete za několik týdnů možná pocítit příznaky jako u běžné virózy - únavu, bolest svalů a kloubů, bolest v krku, tlak v zátylku. Teplota nebývá příliš vysoká. Od virozy je odlišíte především tak, že nedostanete rýmu ani kašel.

Ve třetí fázi onemocnění způsobuje zánět kloubů, nervů nebo svalů, bušení srdce, pálení a mravenčení kůže či jiné neurologické potíže, zvýšenou teplotu až horečku, velkou únavu, mohou se objevit další skvrny různě po těle. Dostanou-li se borelie do CNS, mohou vyvolat zánět mozku nebo mozkových blan.

 

autoři: Andrea Skalická , vma
Spustit audio

Související