Na očkování proti klíšťové encefalitidě není důvod čekat, říká Rastislav Maďar
Česká republika hlásí nejvíce případů klíšťové encefalitidy z evropských zemí. Upozorňuje na to specialista v oboru epidemiologie, prevence a kontroly infekčních chorob Rastislav Maďar. Proč tomu tak je? Klíšťatům vyhovuje česká příroda i klimatické podmínky.
Proti klíšťové encefalitidě lze podle Rastislava Maďara očkovat už od prvního roku dítěte, pokud tedy nemá nějaký specifický zdravotní problém. „Není důvod čekat,“ říká.
Proočkovanost se u nás nezvýšila.
Rastislav Maďar
V ohnisku nákazy jsou mnohem častější než dospělá klíšťata malé nymfičky, které velmi často na těle ani neobjevíme. A pokud ano, tak na odstranění stačí namydlený tampon. V případě dospělé a nasáté samičky je potřeba ji pinzetou vytáhnout.
„S klíštětem se netočí, zvyšuje se pravděpodobnost, že by se odtrhla hlavička, a to by způsobilo jenom potencionální komplikace,“ zdůrazňuje, a zároveň vyvrací určité mýty, jak se ochránit proti klíšťatům. K těm patří třeba beta karoten, pangamin nebo česnek.
„Můžeme se bavit o všem možném, ale nic jiného než vakcinace nám jistotu nedá,“ zdůrazňuje.
Onemocnění klíšťovou encefalitidou také nelze v první fázi rozpoznat, až v té druhé a třetí. Velká část případů tak unikne pozornosti. „To, co vidíme, je možná takový vrchol ledovce,“ uzavírá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.