Na očkování proti klíšťové encefalitidě není důvod čekat, říká Rastislav Maďar

16. březen 2019

Česká republika hlásí nejvíce případů klíšťové encefalitidy z evropských zemí. Upozorňuje na to specialista v oboru epidemiologie, prevence a kontroly infekčních chorob Rastislav Maďar. Proč tomu tak je? Klíšťatům vyhovuje česká příroda i klimatické podmínky.

Rozhovor s Rastislavem Maďarem o tom, jak se nejlépe chránit proti klíšťové encefalitidě

Proti klíšťové encefalitidě lze podle Rastislava Maďara očkovat už od prvního roku dítěte, pokud tedy nemá nějaký specifický zdravotní problém. „Není důvod čekat,“ říká.

Nicméně děti v Česku jsou očkované poměrně slušně, zaostávají ale senioři, u kterých je největší riziko trvalých následků i úmrtí. „Je hezké, že někdo myslí na své děti i vnoučata, ale myslete prosím i na sebe,“ připomíná.

Proočkovanost se u nás nezvýšila.


Rastislav Maďar

V ohnisku nákazy jsou mnohem častější než dospělá klíšťata malé nymfičky, které velmi často na těle ani neobjevíme. A pokud ano, tak na odstranění stačí namydlený tampon. V případě dospělé a nasáté samičky je potřeba ji pinzetou vytáhnout.

„S klíštětem se netočí, zvyšuje se pravděpodobnost, že by se odtrhla hlavička, a to by způsobilo jenom potencionální komplikace,“ zdůrazňuje, a zároveň vyvrací určité mýty, jak se ochránit proti klíšťatům. K těm patří třeba beta karoten, pangamin nebo česnek.

„Můžeme se bavit o všem možném, ale nic jiného než vakcinace nám jistotu nedá,“ zdůrazňuje.

Onemocnění klíšťovou encefalitidou také nelze v první fázi rozpoznat, až v té druhé a třetí. Velká část případů tak unikne pozornosti. „To, co vidíme, je možná takový vrchol ledovce,“ uzavírá.