Prahu opět rozsvítí Signal Festival. Představí tureckého umělce Refika Anadola nebo instalaci Maxima Velčovského

Maxim Velčovský prostřednictvím vraků aut připomene autentické příběhy lidí z válkou zasažené Ukrajiny. Poslechněte si reportáž
Rozpohybované fasády budov v pražských ulicích i výstava zničených aut z válečné Ukrajiny. To je letošní festival vizuálního umění – Signal Festival. Začíná ve čtvrtek 13. října a potrvá do neděle. Radiožurnál na festivalu můžete potkat v pátek po 20. hodině. Budeme vysílat živě z našeho mobilního studia R-Stream od pražského Klementina.
„Pro letošní ročník Signal Festivalu jsme připravili 14 úplně nových instalací a jednu, kterou jsme vzkřísili, protože byla nejoblíbenější instalací prvního ročníku. Byla to instalace kanadských umělců Cloud,“ popisuje ředitel festivalu Martin Pošta.
Nová trasa i spolupráce
Novinkou letošního ročníku bude třeba nová trasa. „Vrátíme se na baziliku svaté Ludmily a ‚spustíme se‘ do Vršovic ke kostelu svatého Václava na náměstí Svatopluka Čecha,“ přibližuje.
Nově se taky festival spojí s několika institucemi. Lidé tak budou moct zavítat do Kunsthalle Praha nebo do Centra architektury a městského plánování (CAMP)
Ten například poskytl ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) velký soubor dat o Praze Refiku Anadolovi, tureckému umělci působícímu v Americe. Ten pak na jejich základě vytvořil uměleckou instalaci, která v CAMP k vidění.
Jak nasvítit válku?
Kromě vizuálního umění bude součástí festivalu taky výstava designéra Maxima Velčovského, který prostřednictvím vraků aut připomene autentické příběhy lidí z válkou zasažené Ukrajiny.
„Po vypuknutí války jsme si říkali, že je důležité ty věci připomenout, až bude po nich. Ale bohužel velká neustále probíhá, takže o to aktuálnější to bude,“ zve k návštěvě své instalace na pražském Mariánském náměstí Maxim Velčovský.
V pátek večer mezi 20. hodinou a půlnocí se můžete přijít podívat i k našemu mobilnímu studiu R-Stream, které bude vysílat od budovy CAMP ve Vyšehradské ulici nedaleko Karlova náměstí.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šestihodinový výslech, hrozba vězením a vyhoštění. Český klarinetista měl problémy při cestě do USA
-
Ve Zlíně zachytili losa, jak se pohybuje beze strachu po křižovatce. Na zahradě se pak najedl
-
MEDIAN: Volby by vyhrálo ANO. Spolu a SPD dělí 5 procentních bodů, do Sněmovny by prošli i Motoristé
-
Mám obrovskou radost, ale nemůžu si to vůbec užít, říká Siniaková po zisku titulu ve smíšené čtyřhře