V Olomouci začíná festival Prix Bohemia Radio. Nabídne i novou kategorii podcast
Do Olomouce se po roce vrací festival mezinárodní rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Čtyřdenní přehlídka nabídne i novou soutěžní kategorii – k dokumentu, reportáži a dramatu se přidá podcast. „Český rozhlas je považován za průkopníky v této oblasti. Je dobré v rámci festivalu toto kategorii zařadit,“ říká ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
V historicky nejmladší kategorii je nominováno celkem 10 podcastů včetně úspěšné série Radia Wave Neklid – podestový thriller o vztahu, který zašel příliš daleko. Nominované jsou také filmové Čelisti, Digitální spisovatel nebo České podsvětí Josefa Klímy.
Čtěte také
„Považují nás, Český rozhlas, za průkopníky v této oblasti. A protože produkujeme podcastů celou řadu, a nejenom my, tak si myslím, že je dobré i v rámci tohoto festivalu tuto nově rodící se kategorii zařadit,“ objasňuje generální ředitel ČRo René Zavoral.
Hledání štěstí
Festival začíná veřejným poslechem první soutěžní kategorie – dokumentu. „Ve finále je šest dokumentů. Setkávání autorů s porotou i s publikem se odehrává na Univerzitě Palackého a je moc hezké,“ zve ředitelka festivalu Kateřina Konopásková.
S výjimkou divadelního představení Šikmý kostel je veškerý program zdarma, stačí se zaregistrovat na Univerzitě Palackého v akreditačním středisku nebo online na webu prixbohemiaradio.cz.
Oceňuje také, že mezi finalisty je dokument o hledání štěstí, tedy něco pozitivního. „Pak sledujeme tíživější trendy, například poslední loučení během pandemie nebo díl o desinformacích.“
Kavárna Potmě
38. ročník festivalu nabídne také diskuse a divadelní představení. Ostravské Divadlo Petra Bezruče přiveze oceňovanou inscenaci Šikmý kostel. Úterý bude věnované reportáži, středa dramatu a čtvrtek historicky nejmladší kategorii – podcast.
Návštěvníci festivalu mohou zavítat i do Kavárny Potmě, zúčastnit se středeční akce Zažij město Potmě nebo sledovat, kam se posune Čekáme na prezidenta. „V úterý odpoledne na univerzitě bude pokračovat podcast, tentokrát živé natáčení s Petrem Nováčkem a Janem Pokorný, kteří si pozvali Evu Lebedovou a Terezu Matějíčkovou.“
K programové nabídce si připojí například i jazz klub Tibet, a to v úterý s hudebním pořadem Vltava nebo středeční diskuzí k podcastům. A nebude chybět ani večerní dýdžejská show.
Hitem jsou hry a četby
Posláním festivalu je zvyšování kvalit rozhlasové tvorby. Jak si v dnešní době audio stojí třeba v konkurenci streamovacích video platforem?
„Sebekriticky si myslím, že si stojí velmi dobře, protože to děláme dlouho. Máme vlastní web mujRozhlas.cz, kde lze poslouchat i živé vysílání nebo se vracet k pořadům. Tam jsou velkým hitem hry a četby, které nikde jinde na streamovacích platformách nenajdete,“ vyzdvihuje Konopásková.
Naopak Český rozhlas na ostatní platrormy uvolňuje například Vinohradskou 12, Čekání na prezidenta, Sádlo a další podcasty. „Tím jsme vystaveni konkurenci, zároveň nás nutí ji sledovat, čerpat inspirace. Je to vzájemné obohacení.“
Související
-
Tabery, Špaček, Ovčáček. Jak by podle nich měl vypadat ideální prezident?
Kdo všechno se bude o prezidentskou funkci za pár měsíců ucházet, ještě není jisté. Malí redaktoři se zatím rozhodli zjistit, co všechno musí správný prezident splňovat.
-
Bruselské chlebíčky každé pondělí na váš stůl. Poslechněte si nový podcast o dění v Evropské unii
Evropská politika zůstává někdy stranou veřejného zájmu, je totiž často nesrozumitelná a složitá. Nový podcast Bruselské chlebíčky ji bude podávat stravitelným způsobem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.