Pomoci státu mohou i influenceři. Umenšíme vakuum plněné dezinformacemi, věří koordinátor strategické komunikace Foltýn
Novým vládním koordinátorem strategické komunikace je od minulého čtvrtka bývalý šéf vojenské policie Otakar Foltýn. Jak si představuje strategickou komunikaci státu? Co, komu a jak chce sdělovat a co se dá v tomto směru stihnout za půl roku? „Stát je povinen svým občanům vysvětlit, jaké jsou základní hodnoty a mimochodem i výhody, které požíváme tím, že žijeme ve svobodě. Teprve poté, když je svým občanům vysvětlíme, po nich můžeme chtít, aby je bránili,“ předestírá Foltýn.
Počítáte s tím, že byste spolupracoval s influencery, tedy těmi, kteří mají vliv na sociálních sítích?
Jednoznačně ano. Nebude to placená forma spolupráce, ale pakliže kdokoliv z patriotů, kteří mají signifikantní dopad v mediálním prostředí, bude chtít podpořit český stát – protože je to i jejich stát – a bude chtít sdílet naši komunikaci, tak budu jedině rád a takové spolupráci se v žádném případě nebráním.
Je zcela přirozené, že lidé, kteří se chtějí postavit za svůj stát, mu mohou pomoci i tímto způsobem. Před 80 lety byste se přihlásili do armády, teď sdílíte příspěvek na sociální síti. To je podstatně méně bolestivá forma podpory státu.
Čtěte také
Ale platit za to v žádném případě nebudete, chápu to dobře?
Rozhodně žádným influencerům nebudeme platit.
Už se vám hlásí?
Vzhledem k tomu, že celá česká kotlinka je poměrně malá, s velkou částí z nich se známe i z minulé praxe. Není to tak, že by se hlásili, ale opakovaně řekli: hele, jsme ochotni podpořit hodnotovou komunikaci státu. To jich řeklo už docela hodně.
Máte koordinovat strategickou komunikaci státu. Co taková strategická komunikace zahrnuje? Co a komu chcete sdělovat?
Je dobře, že se ptáte na definici, protože obdobně jako u dezinformací o StratKomu hodně lidí hovoří, ale každý tomu dává svůj vlastní obsah, aniž by se na definici podíval. Vřele doporučuji si vždy vzít Wikipedii, kde jsou ta hesla celkem dobrá.
Strategickou komunikací je synchronizace aktivit, činů a samotné komunikace státu tak, aby se ve výsledku v ideálním případě zmenšilo informační vakuum, do kterého automaticky natékají dezinformace.
Čtěte také
Boj s dezinformacemi je jen relativně malou částí toho, co stát má dělat, ale začít musí tím, že ten nebude prostor dezinformacím přenechávat. Tím, že sám komunikuje, a pokud dělá dobře, je vakuum proto dezinformace menší nebo vůbec žádné. Takže v tento okamžik se primárně budou komunikovat základní hodnoty, což jsme 30 let nedělali.
Stát je povinen svým občanům vysvětlit, jaké jsou základní hodnoty a mimochodem i výhody, které požíváme tím, že žijeme ve svobodě. Teprve poté, když je svým občanům vysvětlíme, po nich můžeme chtít, aby je bránili. My jsme si 30 let mysleli, že to lidé pochopí tak nějak automaticky, ale ono to vůbec není jednoduché. Když o tom nemluvíte, může se na to zapomenout, byť základní hodnoty můžete najít v preambuli Ústavy. A tím začneme.
I v zájmu opozice
Co dalšího z Ústavy nebo z Listiny základních práv a svobod budete takto vysvětlovat?
Obdobně můžete vysvětlit, proč je důležité, aby lidé chápali, co je obsahem slova svoboda, protože svoboda obsahuje nejenom práva, ale i uvědomění si povinností vůči vlastnímu státu. Vůči státu máme i povinnosti, například brannou povinnost.
Čtěte také
Když se bavíme o tom, že stát v případě ohrožení potřebuje své občany, tak to není žádná poplašná zpráva, ze které se všichni vyděsí, že se občanům připomene, že brannou povinnost máme pořád všichni, dokonce i ženy.
Pak je dobré zdůraznit, že nepotřebujeme základní vojenskou službu, ale rozhodně potřebujeme, aby občané věřili svému státu – ne nezbytně konkrétním politikům, to je jiná věc. Ale věřit tomu, že je dobré, že nejsme autokracie, že nechceme nějakou řízenou demokracii, čili fakticky náběh k autokracii. Anebo vysvětlit i to, že je super žít ve svobodě. Svoboda v sobě samozřejmě mimo práv schovává i povinnosti, ale povinnosti jsou i kladné.
Bránit svůj stát už dnes nemusíme v zákopech, ale brannou povinností budoucnosti je informační gramotnost. To znamená, že se orientujete v prostředí, které v tomto případě Rusko zkresluje, překrucuje a fakticky ničí vaši důvěru ve váš vlastní stát. Informační gramotnost vám pomáhá se zorientovat, což je dnes skoro důležitější než rokování do zákopů. Pokud budeme důsledně chápat, jak funguje informační prostředí a použijeme informační gramotnost k tomu, abychom chápali, kde v kybernetickém prostoru bránit svůj stát, tak do zákopů nebudeme muset. Ona se příští válka může odehrát jen v našich hlavách.
Vy jste v minulých dnech několikrát řekl, koneckonců i na začátku dnešního rozhovoru, že nejdete dělat politickou propagaci vládě. Budete se snažit cíleně obracet i na voliče opozice nebo na ty, kteří podporují antisystémová hnutí?
Čtěte také
Samozřejmě, i toto je atributem strategické komunikace. Pakliže se bavíme o hodnotové komunikaci, základní hodnoty, typicky suverenita, svoboda, demokracie, dělba moci anebo pravidelné střídání vlád, jsou úplně ve stejném zájmu opozice jako vládnoucích stran. To, že u nás máme volby a po volbách dojde ke klidnému převzetí moci vítězem voleb, je přece v bytostném zájmu opozice, aby tady fungovalo. Nepochybně je to něco, co má být společné každému, ať volí, koho chce.
Politickou propagaci v žádném případě dělat nebudu, nepřísluší mi to a bylo by to v rozporu s mým přesvědčením. Rozhodně ale budu z stát za základními principy, na kterých stojí tento stát.
Mimochodem je to věc, která je mi velmi často vyčítána, říkají, že jsem politickým aktivistou. Tak vyzývám kohokoliv, aby ve veřejném prostoru našel jedno jediné mé vyjádření, kdy bych podpořil nějaký politický subjekt. To se nikdy nestalo. Ani mi nejbližší neví, jako mám politickou preferenci, protože si myslím, tu vojákovi nesluší, aby takovou věc říkal veřejně. To, co dělám a budu dělat, je obrana základních hodnot tohoto státu. To není politický aktivismus, to je povinnost každého občana.
Jaký vliv na celospolečenskou komunikaci mají algoritmy sociálních sítí a jde s nimi z pozice Česka hnout? A jak Otakar Foltýn odpovídá na skutečnost, že si dvě pětiny Čechů myslí, že je informační válka záminkou k omezování svobody slova? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Hacktivismus je na vzestupu, upozorňuje Antivirus. Mohou se média proti hackerům bránit?
Nefunkční weby, podvržené zprávy nebo zašifrované archivy. Hackeři útočí na česká média, naposledy se to stalo minulý týden.
-
Rozděleni Evropou. Jaký je vztah Čechů k Evropské unii?
Česko je v Evropské unii 20 let. Výsledek? Z unikátního výzkumu pro Český rozhlas vyplývá, že evropská témata společnost rozdělují do šesti skupin.
-
Svobodu nezažívá každý ve stejné míře, připomíná předsedkyně spolku Díky, že můžem
„Ukazujeme příklady lidí, kteří svobodu nezažívají v té míře, jako si my všichni svobodu můžeme užívat,“ přibližuje předsedkyně neziskovky Díky, že můžem Barbora Stárková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.