Pandemický zákon bude účinný do konce roku. Doufám ale, že od března už ho nepoužijeme, říká premiér Fiala
Jak úspěšná je nová vláda ve zvládání pandemie? Zůstane nám pandemický zákon „na neurčito“? A vloží se do sporu o Turów premiéři? Předsedy české vlády Petra Fialy (ODS) se zeptal Tomáš Pancíř.
Proč jste v novele pandemického zákona, která vládě umožňuje vydávat protiepidemická opatření, škrtli omezenou účinnost a rozhodli, že zákon bude účinný do nekonečna?
Čtěte také
My tam tu účinnost vrátíme. Uvědomili jsme si, že když tam dáme dobu neurčitou, dáváme určitý signál, že to tady bude pořád. A my takový signál nechceme dávat. Po dohodě s poslaneckými kluby naší vládní koalice tam vrátíme účinnost do konce letošního roku. Pandemický zákon znamená, že jsme připravení na horší variantu, ale neznamená to, že ho budeme používat – já doufám, že od března ho už nikdy používat nebudeme.
Jednání o Turówu musíme odblokovat
Vláda se včera věnovala česko-polskému sporu o důl Turów. Na tiskové konferenci jste řekl, že se do jednání pravděpodobně zapojíte i vy na úrovni premiérů. Je jasné kdy se tak stane?
Jednání probíhají dál. Nechci jít do detailů, jen bych řekl, že tam zůstávají některé problémy, které se zatím nepodařilo vyřešit, a které jsou pro českou stranu nesmírně důležité. Musíme to ale odblokovat. Jsem přesvědčen, že je v zájmu České republiky i Polska, abychom se domluvili.
Už jste o tom s polským premiérem alespoň po telefonu mluvil?
S panem premiérem Morawieckim jsme v kontaktu a není nám jedno, jak ta situace vypadá. Chceme dospět k dohodě, která bude pro obě strany přijatelná.
Z českého pohledu jsou zásadní spory o výši náhrady. Česko požaduje 50 milionů eur a také deset let soudního dohledu. Polsko chce 40 milionů a maximálně dva roky dohledu. Dovedete si představit, že byste ustoupil?
Tady nejde o ústupek, ale o dosažení dobrého výsledku, který bude garantovat přijatelnou kvalitu života českým obyvatelům v dotčené oblasti a bude poskytovat České republice záruky. Určitě není v zájmu nikoho, abychom byli bez dohody. Dokonce si myslím, že být bez dohody je velmi riskantní z hlediska ochrany životního prostředí a zájmu českých občanů. Dohody je určitě dobré dosáhnout, ale musíme dojít k přijatelnému kompromisu.
Je podle premiéra nová vláda ve zvládání koronavirové krize úspěšnější než ta minulá? A za jakých okolností se hnutí ANO může povést prosadit do vedení sněmovny Karla Havlíčka? Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Tomáše Pancíře s Petrem Fialou.
Související
-
„Proč si ministryně Hubáčková v dohodě o Turów sama ukládá tak šibeniční termín?“ diví se Starec
Jak by měla vypadat dobrá dohoda mezi Českou republikou a Polskem ohledně hnědouhelného dolu Turów? Milana Starce ze Sousedského spolku Uhelná se ptal Vladimír Kroc.
-
Polsko souhlasí s mezinárodní kontrolou dodržování smlouvy, říká po jednání o Turówu hejtman Půta
Jednání ministryň životního prostředí České republiky a Polska zatím tečku za sporem o těžbě v dole Turów neudělalo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.