Nemůžeme si dovolit jít cestou energetické nesoběstačnosti, komentuje Havlíček návrh Evropské komise

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje zpřísnění limitu na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990. Proč si ministr průmyslu a obchodu Havlíček (hnutí ANO) myslí, že je tento cíl pro Českou republiku nereálný? „CO2 je u nás generováno ze 40 procent energetikou, ze 20 průmyslem a z 15 dopravou, takže mám-li se dostat na vysoké ambice Evropské komise, znamená to, že musíme zásadním způsobem změnit všechny tyto oblasti.“

Snížení emisí o 55 procent do roku 2030 se asi zdá jako velký skok, ale srovnává se s rokem 1990. Od té doby u nás emise výrazně klesly. Podle statistik Ministerstva životního prostředí asi o 35 procent.

Čtěte také

„Na první pohled to vypadá, že většinu máme za sebou a mohlo by to jít stejně rychle, ale finále je daleko náročnější. Přestrojovali jsme průmysl, energetiku a v tuto chvíli jsme v situaci, kdy každé další procento je výrazně náročnější,“ vysvětluje Havlíček (hnutí ANO).

„Vychází nám to tak, že bychom se mohli dostat, když by to šlo hodně dobře, na 45 procent, ale spíše to vidím na 43,“ říká ministr průmyslu a obchodu. Bude podle něj záležet hlavně na tom, jak se popereme s energetikou. „Těch 40 procent bezemisní energetiky, na které bychom se měli do roku 2030 dostat, není reálné.“

Každý má jinou startovací pozici

Ursula von der Leyenová ve středečním projevu řekla, že ví, že státy mají rozdílnou startovací pozici. Je ale prý přesvědčena, že se to dá zvládnout. Na projekty omezující emise skleníkových plynů má jít podstatná část peněz z evropského fondu obnovy a také z nového rozpočtu EU.

Čtěte také

„Do obnovitelných zdrojů dáme od roku 2010 do roku 2030 asi 900 miliard korun. Přičemž z evropských zdrojů máme k dispozici 964 miliard, které jsou na průmysl, zdravotnictví, školství a to by všechno padlo. Musíme vidět realitu,“ upozorňuje místopředseda vlády.

O návrhu Ursuly von der Leyenové budou ještě jednat šéfové členských států. Je Česko připraveno tento plán vetovat? „Teď je to v režimu Evropské komise, postoupí se to na úroveň Evropské rady a Evropského parlamentu – ten je ještě zelenější a tvrdí, že by to mělo být až 60 procent, ale to už je z říše jiného vesmíru.“

autoři: Tomáš Pancíř , vla
Spustit audio

Související