Nejvykřičenější čtvrť v thajském Bangkoku skrývá i českou stopu. Tamní pestrá společnost platí za úspěšný stroj na peníze

Pat Pong je jedna z nejvykřičenějších čtvrtí na světě, plná barů i striptýzových kabaretů a dalších salónů. Najdete ji v samém centru Bangkoku. Na Pat Pongu je ale i jedno velmi neobvyklé muzeum, které aktuálně patří mezi deset nejlepších v celé Asii. Najít tam lze i jednu velmi zajímavou, českou stopu.

Předražený lady drink, spousta dalších položek, které vám na účtu přistanou ani nevíte jak, a zástupy mladých dam a slečen, které z koloběhu peněz, sexu a alkoholu často ani nechtějí vyskočit. Tak vypadá legendární Pat Pong i teď, dva roky po covidu.

Zajímavější než vykřičená čtvrť

V postranní Soi 1 tu ale najdete i stejnojmenné muzeum, a to je mnohem zajímavější. Ve dveřích v prvním patře mě vítá jeho kurátorka, paní Apple:

Poon Path, čínský imigrant, založil slávu Pat Pongu. Použil k tomu typické čínské ingredience - předvídavost, pracovitost a peníze!

„U zrodu Pat Pongu stál čínský imigrant jménem Poon Path. Po válce tady za necelé tři tisíce dolarů koupil podmáčené, zarostlé pozemky. Postavil silnici, domy a ještě dnes jeho potomkům spousta zdejších hotelů, barů a obchodů platí nájmy.“

Do prosperující čtvrti se začali stahovat čínští i evropští byznysmeni, za byznysmeny lehké dívky, za lehkými dívkami bary a hodinové hotely. Nakonec přišly banky a letecké společnosti. A své dolary tu roztáčeli během krátké dovolenky i američtí vojáci, v době vietnamsko-americké války.

Hele, tam je babi

Jeden z průvodců nad dobovými fotkami na osvětlených panelech hodnotí minulost: „To byly zlaté časy Patpongu. Stává se, že sem dnes přijdou thajské ženy a na fotkách z té doby poznají svou babičku,“ směje se.

Vzápětí ale zvážní a připomíná, že v 60. a 70. letech byl Pat Pong eldorádem drog a tajných služeb. Legendární asijskou pobočku tu měla americká CIA, znali to tu lidé z Mossadu, KGB i operativci z Palestiny nebo Indie.

Muž mnoha identit

Michael Messner, Rakušan, který muzeum vymyslel, zaplatil a díky originální expozici ho dostal mezi deset nejlépe hodnocených muzeí v celé Asii, vzpomíná na legendu Pat Pongu:

Čtěte také

„Skutečnou legendou byl muž jménem Tony Poe, původním jménem Antony Počepny. Špionážní eso, naprostá extra třída. Trénoval antikomunistické guerilly v Barmě, bojoval proti komunistům v Laosu a dokonce měl prsty i v neúspěšném atentátu na indonéského prezidenta Sukarna.“

Na Anthony Poa si dnes vzpomene na Pat Pongu už jen nejstarší osazenstvo – sem tam nějaký vrátný, noční hlídač nebo barman v důchodu. Dál ale žije například v postavě Colonela Kurtze, kterého v několika oscarovém filmu jménem Srdce temnoty, ztvárnil americký herec Marlon Brando.

Seriálový trhák

A pokud jste viděli seriál jménem Had, na americké platformě Netflix, potom jeho stopy tu najdete také. Sériový vrah, jménem Charles Sobhraj si několik svých obětí vybral právě na Pat Pongu. Shromáždit dobové výstřižky z novin, jak stále znovu a znovu unikal thajské policii, se ukázalo jako skvělý nápad.

Ne všichni, kdo pomáhali sériovému vrahovi Charlesi Sobhrajovi okrádat a vraždit západní turisty, byli pochytáni a potrestáni

„Ten seriál je fenomén a kdekdo přijde do muzea právě kvůli němu. Dodnes třeba nikdo neví, kam zmizela pravá ruka seriálového vraha. Ind, který mu pomáhal okrádat a likvidovat oběti. Někdo dokonce říká, že se ten člověk přišel podívat na světovou premiéru seriálu. Na to, jak ho filmaři v seriálu vykreslili. A pak zase beze stopy zmizel.“

A pokud by vám na vykřičeném Pat Pongu chyběla nějaká české stopa, tak je tady dodnes. Legendární špión a pijan Anthony Poe, alias Antony Počepny, měl totiž zcela prokazatelně české prarodiče.

autoři: David Jakš , aka
Spustit audio

Související