Na zastupitelstvu Prahy s hnutím ANO nikdy spolupracovat nebudeme, říká Jiří Pospíšil (TOP 09)

Praha 1 má od úterý nové vedení. Novou koalici vytvořila ODS, TOP 09, lidovci, STAN, Iniciativa pro Prahu 1 a ANO, po prosincovém vypovězení koaliční smlouvy naopak odcházejí zástupci Prahy 1 Sobě a Pirátů. „Tuto koalici budu hodnotit až podle toho, jaké bude mít výsledky,“ říká v rozhovoru s Tomášem Pancířem Jiří Pospíšil, europoslanec a předseda pražské TOP 09.

Spolupráce TOP 09 a hnutí ANO na Praze 1 vyvolala ve veřejném prostoru řadu otázek, mimo jiné ohledně vztahu TOP 09 a hnutí ANO, které nově budou na Praze 1 spolupracovat. Postoj TOP 09 se prý ale nemění. 

„S hnutím ANO nikdy nebudeme vládnout na centrální Praze a také nespolupracujeme na národní úrovni. V některých menších městech ale bohužel dochází ke vzniku koalic, kde je zastoupena TOP 09, jiné pravicové strany a občas i hnutí ANO. Mně osobně se to nelíbí, ale ve chvíli, kdy v zastupitelstvech máte deset patnáct stran, se obtížně vytvářejí většiny,“ shrnuje Jiří Pospíšil.

Budoucnost pražské koalice

Na zastupitelstvu hlavního města Prahy se prý podobný scénář rozhodně odehrávat nebude – přestože rozložení politických sil tam je velmi podobné jako na Praze 1. „V zastupitelstvu Prahy sedím já a já za TOP 09 voličům slíbil, že s hnutím ANO spolupracovat nebudu,“ zdůrazňuje Jiří Pospíšil.

Moje snaha je, aby koalice na centrální Praze fungovala co nejlépe, aby na tom Pražané vydělali.
Jiří Pospíšil

„Centrální Praha má velkou politickou symboliku. Komunál zde má jinou úroveň než komunál v menším městě nebo v malé městské části. V Praze tedy s hnutím ANO vládnout nebudeme a nemůžeme, i kdyby to numericky vycházelo a i kdyby koalice byla efektivní.“

Jak Jiří Pospíšil hodnotí práci současného zastupitelstva hlavního města? A jaké má Jiří Pospíšil vztahy s Janem Čižinským? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , als
Spustit audio

Související