Miloš Zeman složí dnes ve Vladislavském sále inaugurační slib

Inaugurace nového prezidenta. Miloš Zeman skládá prezidentský slib ve Vladislavském sále
Inaugurace nového prezidenta. Miloš Zeman skládá prezidentský slib ve Vladislavském sále

Miloš Zeman dnes odpoledne na Pražském hradě složí prezidentský slib. Ujme se tak oficiálně úřadu hlavy státu v druhém funkčním období. A Radiožurnál bude živě u toho! Inauguraci vysíláme dnes od 14:00.

Text slibu vychází z ústavy, od roku 1918 se ale několikrát změnil.

Až při svém posledním zvolení v roce 1934 přednášel Tomáš Garrigue Masaryk slib sám. Do té doby ho četl vždy předseda Poslanecké sněmovny Národního shromáždění a Masaryk ho stvrdil pouze slovem „slibuji“.

Znění slibu se změnilo po únoru 1948. Klement Gottwald v červnu téhož roku sliboval, že bude konat své povinnosti „v duchu lidově demokratického zřízení“. A od roku 1960 už ve znění slibu znělo opakovaně slovo socialismus.

To se změnilo až den před volbou Václava Havla, kdy byla přijata novela ústavního zákona a nový prezident tak už nesliboval věrnost věci socialismu.

Od roku 1993 prezidentský slib vychází z Ústavy České republiky. Ve Vladislavském sále zazněl už pětkrát. Miloš Zeman, kterému začíná druhý prezidentský mandát, jej dnes ve 14 hodin složí do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD.

Rektoři a hejtmani dostali pozvání na poslední chvíli

Společné schůze obou komor parlamentu se zúčastní na 700 lidí, kromě poslanců a senátorů i zahraniční diplomaté a osobnosti veřejného života. Někteří ale dostali pozvánky až dodatečně.

Miloš Zeman

Na poslední chvíli pozval předseda sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO telefonicky třeba rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, který měl s Milošem Zemanem dříve osobní spory. Nicméně Bek vzkázal, že pozvání nevyužije.

Vondráček označil chybějící písemné pozvánky za administrativní chybu a rektory a hejtmany pozval dodatečně elektronicky. Podle bývalého ředitele protokolu prezidentské kanceláře Jindřicha Forejta je to hlavně předseda sněmovny, kdo rozhoduje o seznamu pozvaných.

Čtěte také

Písemnou pozvánku nedostali třeba pardubický hejtman Martin Netolický z ČSSD nebo liberecký Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj.

Masarykův stůl a vojáci v legionářských uniformách

Dnešní ceremoniál ve Vladislavském sále by se neměl příliš lišit od poslední inaugurace v roce 2013. Podle ředitele hradního protokolu Vladimíra Kruliše se organizátoři ale snažili zdůraznit stoleté výročí vzniku Československa.

Miloš Zeman podepíše inaugurační slib na originále stolu a křesla Tomáše Garrigua Masaryka od architekta Josipa Plečnika. A vojáci v legionářských uniformách také přinesou originál ústavní listiny z roku 1920.

Miloš Zeman se setká i s občany

Kromě složení slibu Miloše Zemana dnes čeká také návštěva svatováclavské kaple v katedrále sv. Václava a Vojtěcha, kde se společně s manželkou a dcerou pokloní památce svatého Václava.

Čtěte také

Následně se odebere do Španělského sálu na číši vína s pozvanými hosty. Při přechodu přes třetí hradní nádvoří se pozdraví s občany, kterým správa Pražského hradu na výslovné přání Miloše Zemana prostor pro tyto účely vyhradila.

Pražský hrad

Čekajícím občanům se bude podávat horký čaj a koláčky, které napekly kuchařky na zámku v Lánech.

Na Hradčanském náměstí bude možné sledovat celý akt na velkoplošné obrazovce.